q-Euler dizi uzayları
q-Euler sequence spaces
  1. Tez No: 506735
  2. Yazar: HACER BİLGİN ELLİDOKUZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DEMİRİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Dört bölümden oluşan bu tezde q-Euler ortalamasına karşılık gelen üçgensel matrisin standart dizi uzayları üzerindeki etki alanı incelenmiştir. Birinci bölümde, konu ile ilgili kısa bir literatür özeti yapılmıştır. İkinci bölümde, tezde ihtiyaç duyulan temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, q-Euler matrisi yardımıyla oluşturulan dizi uzayları tanımlanmış ve bu uzayların bazı cebirsel ve topolojik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, bu uzayların dualleri hesaplanmıştır. Buna ek olarak, bu bölümün son kısmında, yeni tanımlanan uzaylardan standart dizi uzaylarına bazı matris sınıflarının karakterizasyonu yapılmıştır. Son bölümde, sonuç ve tartışma verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which has four parts, the matrix domain of triangle matrix which equals to q-Euler matrix on standard sequence spaces has been examined. In the first chapter a brief review of the literature has been given. In the second chapter, some fundamental definitions and theorems which will be used in the later chapters are given. In the third chapter, the sequence spaces made with the help of the q-Euler matrix have been defined and some algebraic and topological prosperities of these spaces have been examined. Also, duals of these sequnence spaces are computed. Besides this, in the last part of this chapter, the characterization of some matrix classes have been made from newly defined spaces to the standard sequence spaces. In the last chapter, discussion and conclusion are given.