Peroperatif tedavi hatalarının ve ilaç yan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Perioperative Medication Errors andAdverse Drug Events
  1. Tez No: 506733
  2. Yazar: DURMUŞ KAYMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ERDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Kliniğimizde anestezi uygulaması sırasında meydana gelen medikal hataları ve ilaç yan etkilerinin sıklığını, ciddiyetini belirlemek, en sık yapılan hataları tespit etmek ve bu veriler eşliğinde olası hataları daha aza indirgenmesinin sağlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Kliniği'ne 5 Aralık 2017 ile 5 Mayıs 2018 tarihleri arasında başvuran 225 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Peroperatif hatalar temel olarak 'Hazırlama', 'Yönetme', 'Monitörizasyon' ve 'Belgeleme' olmak üzere 4 ana başlık altında incelenmiş olup bunlar operasyon sırasında kliniğimizden bir doktor tarafından gözlemci olarak kayıt altına alınmıştır. Bulgular:Operasyonların %68,0'ında peroperatif hata gözlenirken, sırasıyla hazırlama aşamasında %44,4, yönetme aşamasında %17,6, monitörizasyon aşamasında %24,2 ve belgeleme aşamasında %60,1 oranında hata gözlenmiştir. Ayrıca hastaların %24,0'ında ilaç yan etkisi gözlenirken; en sık yan etkiye neden olan ilaç Tiyopental (%7,5) olarak saptanmıştır. Genel anestezi uygulanan hastalarda peroperatif hata sayısı ( 2,15 ± 1,27) spinal anestezi ve sedasyon uygulanan hastalara ( hata sayısı sırasıyla 1,58 ± 0,97 ve 1,85 ± 0,55) göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p:0,025). Bununla birlikte genel anestezi uygulanan hastalarda ilaç yan etkisi görülme oranı (%29,7)spinal anestezi ve sedasyon uygulanan hastalara (sırasıyla %14,8 ve %25,0) göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p:0,049). Sonuç: Araştırmamızda peroperatif hata ve ilaç yan etki sıklığı genel anestezi uygulanan hastalarda daha yüksek bulunmuştur. Çalışmamızda peroperatif ilaç yan etkilerinin ve anestezi yönetimi sırasında yapılabilecek hataların belirlenmesi, bunların önlenmesi için yol gösterici olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the frequency and severity of medical malpractice and drug side effects during the administration of anesthesia in our clinic, and also to determine the most common error and to reduce these in the presence of this data. Materials and Methods: This study was performed on 225 patients who applied between 5 December 2017 and 5 May 2018 to Istanbul Training and Research Hospital Anesthesia and Reanimation Clinic of The Health Sciences University. Peroperative errors were mainly examined under 4 main headings as 'Preparation', 'Managing', 'Monitoring' and 'Documentation', which were recorded as observer by senior physician in our clinic during operation. Results: 68% of the operations had a peroperative error.These errors observed 44.4 % in the preparation phase, 17.6% in the management phase, 24.2% in the monitoring phase and 60.1% in the documentation phase respectively. Additionaly 24% of the patients had drug side effect.The most common cause of side effects was seen with thiopental (7.5%). In patients under general anesthesia, the number of perioperative errors (mean 2,15 ± 1,27) was significantly higher than that of patients receiving spinal anesthesia and sedation (mean number of errors: 1,58 ± 0,97 and 1,85 ± 0,55, respectively) (p: 0,025). Beside, the rate of drug side effects (29.7%) was significantly higher in general anesthesia patients compared to spinal anesthesia and sedation (14.8% and 25.0%, respectively) (p: 0.049). Conclusion: In our study, the frequency of peroperative errors and drug side effects was higher in patients who under went general anesthesia. We believe that to determine the perioperative errors and side effects of the drug during anesthesia management could be a guide for their prevention.