Yaşlı karaçam meşçerelerinde farklı şiddetlerdeki örtü yangınlarının toprağın mikrobiyal biyokütlesi üzerine etkilerinin belirlenmesi: Osmancık Orman İşletme Şefliği örneği
Effects of experimental ground fires in various intensities on soil microbial biomass in old-growth black pine stands: A case study on the Osmancik Forest Planning Unit, Turkey
  1. Tez No: 506749
  2. Yazar: MİRAÇ KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Osmancık Orman İşletme Şefliği'nde 2013 yılının Aralık ayında gerçekleştirilmiş deneme yangınlarının toprak mikrobiyal biyokütlesi üzerine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, yaşlı karaçam meşçeresinde, düz ve eğimli alanlarda orta ve düşük şiddetli deneme yangınlarının gerçekleştirildiği sahalardan toprak örnekleri düzenli olarak alınmıştır. Mikrobiyal biyokütlenin belirlenmesi için 0-5 ve 5-10 cm derinlik kademelerinden Aralık 2013, Aralık 2014, Nisan 2015 ve Ekim 2015 zamanlarında aynı noktalardan her dönemde 96 olmak üzere toplamda 384 toprak örneği alınmıştır. Mikrobiyal biyokütleyi belirlemek için yapılan toprak analizlerinde kloroform fumigasyon-ekstraksiyon yöntemi kullanılmıştır. Aralık 2013 döneminde yangının azaltıcı etkisi hem mikrobiyal karbon hem de mikrobiyal azot üzerinde görülmüştür. Aralık 2014 döneminde, kontrol sahalarına göre mikrobiyal azot ve karbon ortalamaları düşük çıkmıştır. Genel olarak kontrol sahalarının mikrobiyal karbon ve azot ortalamalarına Nisan 2015 ve Ekim 2015 dönemlerinde ulaşılmışsa da bazı sahalarda kontrol ortalamalarından yüksek sonuçlar elde edilmiştir. Özellikle Ekim 2015 döneminde mikrobiyal azotun kontrol sahalarından fazla çıkması, vejetasyon dönemi sonuna doğru toprağın karbon ve azot stoğunda artış olabileceği, organik madde düzeyinin kararlı olduğunu bu yüzden mikroorganizma faaliyetlerinin artırmış olabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of the experimental fires on soil microbial biomass in the Osmancık Forest Management Unit in December 2013. For this purpose, soil samples were taken regularly from the burned areas where the intensity of the fire were medium and low and the surface was in flat and sloping on the old-growth black pine stands. In order to measure soil microbial biomass, 384 soil samples were taken at 0-5 cm and 5-10 cm depth stages from 96 randomly selected sampling points in December 2013, December 2014, April 2015 and October 2015. The Chloroform fumigation-extraction method was used for the soil analysis to determine microbial biomass. The results showed that in December 2013, the fire-reducing effect was observed on both microbial carbon and microbial nitrogen. In December 2014, microbial nitrogen and carbon averages were found to be low according to control zones. In general, the microbial carbon and nitrogen averages through the study site were reached to the same level as in the control sites in April 2015 and October 2015, but in some areas higher results were obtained. Especially in the period of October 2015, the increase of the carbon and nitrogen in the soil more than the increase of the microbial nitrogen in the control fields can be attributed to the increased microbial activity of the microorganisms towards the end of the vegetation period.