West coastline railway station buildings in Malaysia during the British Era, 1885-1957
İngiliz Dönemi'nde (1885-1957), Malezya batı yakasında yapılan demiryolu istasyon binalarının araştırılması ve mimari açıdan değerlendirilmeleri
  1. Tez No: 506750
  2. Yazar: NOR HAFIZAH ANUAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜŞFİKA GÜL AKDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 393
Özet
Bu araştıma, Malezyanın Batı yakasındakı demiryolu istasyon binalarının belgelenmesi ile ilgili bir çalısmadır. Araştırmada istasyon binalarının plan özellikleri ve mimari üslubu üzerinde durulmuştur. Mimari üslubun diğerlendirilmesi, binanın üslup özelliklerini büyük ölçüde yansıtan ön cephe üzerinden yapılmıştır. Kalay madenciliği ve kauçuk endüstrisinin gelişmesi sonucu hammadde ürünlerinin ve insanların taşınabilmesi için demiryolları geliştirilmiş ve bunun neticesinde birçok tren istasyonu yapılmıştır. Ulaşımda meydana gelen gelişmeler şehirlerin de gelişmesine yol açmış bunun neticesinde İngiliz kolonizatörler, yönetim ve belediye binaları, fen işleri müdürlüğü, mahkeme, postahane gibi gerekli olan, çoğu o güne kadar Malezyada görülmeyen birçok kamu binası yapmıştır. Söz konusu demiryolu istasyon binaları ile ilgili bilgiler katalogda yer almaktadır. Değerlendirme bölümünde Malezya demiryolu istasyon binaları ile bu binaların şekillenmesinde etkili olan İngiltere, Avrupa ve özellikle Hindistan gibi diğer komşu ülkelerdeki istasyon binaları yanında farklı fonsiyonlu binalarla da olan mimari benzerlik ve farkları üzerinde durulmuş, planları, mimari elemanları ve üslup özellikleri açısından karşılaştırılarak değerlendirilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research concentrates on railway station buildings of the West Coastline in Malaysia. The growing tin ore mining and rubber industry resulted in the development of railways and consequently railroad station buildings as urgency for the transportation of goods and people in terms.The existence of railway transportation became more significant when the city started to bloom and the British started to build public buildings such as administrative buildings, town and city halls, public works department, courts, post offices alongside with the railway station buildings. Compilations of the West Coastline railway station buildings are documented in the catalogue. It also attempted to make an analytical study on their plans, architectural characteristics and styles especially the main façade which is the most important indicator. Comparative analysis of architectural styles of Malaysia West Coastline station buildings is made with contemporary and historical related buildings and modern railway station buildings in terms of similarities and differences.