En iyi parsel dağılım deseninin belirlenmesinde doğrusal programlama tekniğinin kullanılması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 50675
  2. Yazar: FATMA ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSA AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
32 5. ÖZET Türkiye'deki arazi toplulaştırma uygulamaları; bir işletmeye ait parçalı, küçük ve değişik yerlere dağılmış parsellerin biraraya getirilmesi, proje alanı için en uygun yol, sulama ve drenaj sisteminin kurulması arazi tesviyesi ve ıslahı gibi teknik çalışmaları içermektedir. Bu çalışma, arazi toplulaştırma çalışmalarında, hangi işletmeye hangi blokta arazi verilmesi gerektiğine ilişkin karmaşık ve çok alternatifli problemin doğrusal programlama ile çözülebilme olanaklarının araştınlması amacıyla yapılmıştır. Uygulamada, doğrusal programlama tekniğinin özel bir hali olan ulaşım modeli kullanılmıştır. Parselasyon planlamasında, kaynak olarak kapasitesi yani alanı belli olan bloklar ve dağıtım merkezi olarak talebi yani toplulaştırma esnasında verilecek arazi büyüklüğü belli olan işletmeler vardır. Burada problem, bloklardaki arazilerin işletmelere en uygun şekilde dağıtılmasıdır. Bu dağıtım işletme-blok öncelik faktörü esas alınarak yapılmıştır. Ulaşım modelinin çözümü; hangi işletmeye, hangi blokta ne kadar arazi verileceğini göstermektedir. Araştırma alanı olarak; Gediz Havzası içerisinde yer alan Salihli- Yılmaz Köyü arazilerinin Adala Sağ Sahil sulama bölgesindeki 135. 160 hektarlık alanı kullanılmıştır. Modele ilişkin temel girdi değerlerinden işletme büyüklükleri aynı işletmeye ait parsel büyüklükleri toplanarak hesaplanmıştır. Blok büyüklükleri, blok sının içerisindeki alanlar ölçülerek tesbit edilmiştir. İşletme arazilerinin bloklara dağılımı ise, yeni blok haritası ile eski mülkiyet haritası çakıştırılıp her bir işletmenin farklı bloktaki arazileri ölçülerek belirlenmiştir. Sonra bu alanlar, arazi sınıfi dikkate alınarak değer sayışma dönüştürülmüştür. Toplulaştırma alam büyüklüğü ise blok değer sayılan toplanarak bulunmuştur. Ulaşım modelinin çözümünde Quantitative Systems for Business (QSB) paket programı kullanılmıştır. Ulaşım modeli yardımıyla hazırlanan parselasyon planı (Alternatif plan) ile Köy Hizmetleri projesi, toplulaştırma öncesine göre yer değiştirmeyen arazi miktarları, işletme-parsel özellikleri ve toplulaştırma oranlan açısından karşılaştınlmıştır. Proje alanında 87 işletmeye ait parsel sayısı, toplulaştırma öncesinde 402 iken, bu sayı Alternatif plan ile 93 'e, Köy Hizmetleri ile 110'a inmiştir. Alternatif parselasyon planı ile 32 işletmeye ait arazinin % lOOu eski blokta kalmış, 10 işletmeye ise tamamen başka bir blokta arazi verilmiştir. Köy Hizmetleri projesinde ise bu sayı sırasıyla 29 ve 14 tür.33 Alternatif planda eski blokta kalan arazi oranı % 66.3, Köy Hizmetleri projesinde ise % 69.3 tür. îşletme büyüklük gruplarındaki işletme sayılarında Alternatif plan, Köy Hizmetleri projesinde ve toplulaştırma öncesi durum arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Köy Hizmetleri projesinde toplulaştırma oranı % 265.45, Alternatif planda ise % 332.25 olarak bulunmuştur. Arazi toplulaştırma çalışmalarının önemli bir aşaması olan parselasyon planlamasını konu alan bu araştırmadan elde edilen bulgular ve bunların değerlendirilmesi ile ortaya çıkan sonuçlara göre, ulaşım modeli kullanılarak hazırlanan Alternatif plan, Köy Hizmetleri projesinden daha olumlu sonuç vermiştir. Bunun yanında, optimum bir parselasyon planlaması için aşağıdaki hususlar önerilebilir. 1. Arazi toplulaştırma çalışmalarında gerekli olan hesaplamaların mümkün olan en kısa zamanda yapılabilmesi için bilgisayardan mutlaka yararlanılmalıdır. 2. Modern karar verme yöntemlerinden biri olan sistem analizi, parselasyon planlaması problemlerinin çözümünde de kullanılmalıdır. 3. Toplulaştırma alanındaki arazisi küçük olan işletmelerin parselleri, bir blok içinde yerleştirilerek optimum boyutlar verilmelidir.Bu tip işletme arazilerinin fazlaca emek, zaman ve arazi kaybına uğramaması için uygulanacak ulaşım modeline alınmadan, işletme köy merkezine yakın yerlere yerleştirilmesine çalışılmalıdır.
Özet (Çeviri)
34 SUMMARY The land consolidation studies in Turkey consist of technical applications such as assembling small and fragmented plots, establishing irrigation and drainage systems, land levelling and reclamation. This study has been made to investigate the possibilities of solving complex and alternative problems of how we can select the most suitable field blokes for each farm holding by using linear programming. In this application; transportation model, which is a special form of linear programming, has been used. During the process of parcellation planning there are resources the blocks with fixed area as resources and the farm holding with fixed area as distribution centers. The problem here is to find out the optimum allocation of blocks area to the holdings. This was carried out by using priority factors for holdings and blokes. The solution of transportation model shows that how much area in which bloke should be allocated to which holding. The investigation area was covering 135.160 hectare of Adala Right coast irrigation region in Salihli- Yılmaz village in Gediz basin. From inputs related to model, the holding sizes were determined by adding parcel areas belonging to the same holding; and also the block were determined by measuring the areas within blocks. The distribution of holding fields in the blocks were determined by matching the new block map with the old property map and measuring of each holding areas in different blocks. For the solution of transportation model, a share ware version of the Quantitative Systems for Business (QSB) package programme was used. Alternative plan which was carried out by using transportation model and Köy Hizmetleri project were compared in terms of, amount of area which unchanged block to before consolidation, holding and plot characteristics, and consolidation ratios. In the project area; while the number of plots belonging to 87 holdings before land consolidation was 402 this decreased with Alternative plan and Köy Hizmetleri project respectively, 93 and 110. With Alternative parcellation plan, 100 percent of the fields of 32 holdings remained in the previous block 10 holdings were given fields in completely difFerent blocks. In Köy Hizmetleri project, these are 29 and 14 respectively.35 The field ratio remaining in the previous (old) block is 66.3 % in Alternative plan and 69.3 % in Köy Hizmetleri project. The number of holdings in each size group in Alternative plan, Köy Hizmetleri project and in the state before consolidation was not very different. The consolidation ratio of the Köy Hizmetleri project was 265.45 % and it was 332.25 % for the Alternative plan. According to the conclusions obtained results of this study, it has been proved that Alternative plan was better than Köy Hizmetleri project However, for an optimum parcellation plan, the following points can be recommended. 1. In order to finish the calculations necessary for land consolidation studies as soon as possible, a computer must certainly be used. 2. Systems analysis, which is one of the modem decision-making methods, must also be used in solving of parcellation planning problems. 3. Holdings with small plots must be placed in one block and optimum dimensions must be given or developed. To prevent labour, time and field loss in such holding fields, these must be placed the near of the holding village center before application to transportation model.