İzmir ili Torbalı yöresinde seçilen iki köyde tarım üreticilerinin köy kalkınma kooperatifi şeklinde örgütlenmelerine etki eden faktörler üzerine bir araştırma
- Tez No: 50676
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AKIN OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
72 ÖZET Köy kalkınma kooperatifi şeklinde örgütlenmeye etki eden faktörlerin belirlenmeye çalışıldığı bu araştırmada, konu üreticilerin bakış açısıyla verilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla İzmir İli Torbalı yöresinde, köy kalkınma kooperatifine sahip olan köyler arasından Çapak ve Dağkızılca köyleri örnek olarak seçilmiştir. Bu köylerden kalkınma kooperatifi ortağı olan 41, ortak olmayan 42 olmak üzere toplam 83 işletme tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Ortak olan ve olmayan işletmeler kendi aralarında arazi ve yaş gruplarına göre ayrılarak, kooperatif örgütlenmeyi etkileyen faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Verilerin analizinde yüzdeler, ortalamalar ve bazı değişkenler için varyans analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada ortak olan ve olmayan işletmeler; arazi mülkiyet şekline, üretim desenine, alet-makina varlığına, ücretli işgücü ve kredi kullanım durumlarına, tarım dışı faaliyette bulunmalarına, yaşlarına, eğitim düzeylerine, aile birey sayılarına, mesleklerine olan ilgilerine (tarımsal yenilikleri izleme gibi), yaşam düzeylerine, örgütlenmeye olan duyarlılıklarına (diğer tarımsal kuruluşlarla iletişim gibi) ve kooperatifçilik bilinçlerine göre karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve kısaca şu sonuçlar elde edilmiştir: Arazi mülkiyet şekli, üretim deseni, kredi ve işgücü kullanım durumu, eğitim düzeyi, yaşam standardı, kooperatifçilik bilinci, yayın okuma sıklığı (ülke ve dünya gündemine olan duyarlılık) gibi faktörlerin kooperatif örgütlenmede etkili olduğu, öte yandan yaş, aile birey sayısı, alet-makina gibi faktörlerin ise önemli bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Yapılan araştırma ve gözlemlerde üreticilerin kendi kurdukları kalkınma kooperatifine, diğer kooperatiflerden (Tarım Satış Kooperatif, Tarım Kredi Kooperatifi) daha az ilgi gösterdikleri, bunun nedeninin ise, diğer kooperatifleri bir devlet kuruluşu olarak görmeleri ve bu kuruluşlara daha fazla güven duymaları olduğu gözlemlenmiştir. Çalışma sonunda konuyla ilgili başlıca sorunlar; kooperatif ve kooperatif yöneticileri aleyhinde spekülasyon yapan bazı kötü niyetli kişilerin varlığı, kooperatifçilik eğitiminin dolayısıyla kooperatifçilik bilincinin genel olarak düşük olması, kooperatiflerin yeni yatırımlara yönelememesi, yönetim kuruluna73 güvensizlik, kadınların kooperatife katılımının yok denecek kadar az olması şeklinde sıralanabilir. İncelenen işletmeler bazındaki bu sorunların çözümü, bugüne kadar kooperatifçiliğin; finansman, eğitim, denetim, mevzuat, kooperatifçilik politikası, üst örgütlenme şeklinde belirlenen sorunlarının çözümlenmesiyle doğrudan ilgilidir. Ancak sözkonusu sorunların çözümlenmesiyle, kalkınma kooperatiflerinden beklenen işlevler yerine getirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
74 SUMMARY In this research where we try to identify the factors affecting the organization in the form of a rural development cooperative, we have tried to reveal the issue from the perspective of producers. For this purpose, the villages Çapak and Dağkızılca have been selected as samples among the villages who own a development cooperative each in the Torbalı township of the province of İzmir. From these villages, we have selected by random sampling method a total of 83 producers of which 41 members and 42 non-members of the development cooperatives. Dividing the member and non-member establishments according to the field and age groups among themselves, we have tried to identify the factors affecting the cooperative organization. We have made use of percentages, averages and variance analyses for some variables in the analysis of data. In the research, the member and non-member establishments have been comparatively studied according to their form of field propriatorship, production design, availability of equipment and machinery, condition of paid work power and loan utilization, conditions of performing non-agricultural activities, ages, levels of education, number of family members, interest in their occupations (such as monitoring the agricultural novelties), living standards, sensitivty towards organization (communication with other agricultural establishments) and conscience of cooperative business, and the following brief conclusions have been reached; It has been found out that such factors as the form of field propriatorship, production design, condition of loan and work power utilization, level of education, living standard, conscience of cooperative business, frequency of publication reading (sensitivity towards the country's and world's agenda) are effectivein cooperative organization, but such others as age, number of family members, availablity of equipment and machinery are ineffective. In the researches and observations performed, it has been determined that they have less interest in the development cooperatives founded by themselves than in the other ones (Agricultural Sales Cooperatives, Agricultural Loan Cooperatives), and the reason for this is that they take the other cooperatives as state-owned organizations and they trust in those cooperatives more than they do in the others. As a consequence of the study, the fundamental problems regarding the subject can be listed as the existence of some evil-minded people who cause speculations75 about the cooperative and cooperative's managers, overall lack of the cooperative training and hence conscience of cooperative business, failure of the cooperatives in orienting towards new investments, lack of confidence in the steering board, and the fact that the women hardly participate in the cooperatives. The solution to such problems studied on establishments basis is directly associated with the solution of the problems identified as financing, training, supervision, regulation, cooperative policy, top organization of cooperative business up to the date. But by solving such problems, the functions as expected from the rural development cooperatives shall be performed.