Yaşlıların toplumsal yaşama katılımı: Bolu ili örneği
Social participation of elderly: The case of Bolu
- Tez No: 506754
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Anne karnında başlayıp ölüme kadar devam eden yaşlanma, başlı başına insan doğasında meydana gelen kaçınılmaz bir değişim sürecidir. İnsan hayatının son evresi olan yaşlılık dönemi ile birlikte birey fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik bazı değişimlere maruz kalmaktadır. Diğer taraftan, on dokuzuncu yüzyılda bilim, tıp ve teknoloji alanında yaşanan gelişmeler ile beraber insan ömrü uzamış ve toplam nüfus içinde yaşlı nüfus oranı artmıştır. Bunun sonucunda da dünya genelinde demografik yapıda şimdiye kadar görülmemiş bir değişim yaşanarak bu güne gelinmiştir. Günümüzde yaşlanma küresel bir sorundur. Gezegenimiz giderek yaşlanmaktadır. Yaşlanmayla beraber bireyin hayatında meydana gelen fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik değişimler ile yaşam koşullarında meydana gelen değişimler yaşlı bireyin toplumsal bütünleşmesini ve toplumsal yaşama katılımını zorlaştırabilmektedir. Araştırmanın amacı, tüm bu değişim süreci içinde Bolu il merkezinde yaşayan yaşlıların (65 yaş ve üzeri) toplumsal yaşama ne düzeyde katılabildikleri ya da katılamadıklarının nedensel olarak ortaya konulmasıdır. Bununla birlikte yaşlıların yaşının, cinsiyetinin, gelir düzeyinin, sağlık durumunun, medeni durumunun, eğitim düzeyinin yaşlıların toplumsal yaşama katılımlarına etkisinin Bolu ili örneğinde ortaya konulmaya çalışılması, araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında veriler Bolu il merkezinde, evde yaşayan (Herhangi bir huzurevi veya yaşlı bakım evinde kalmayan) 138 yaşlıya (65 yaş üzeri) doğrudan görüşme yoluyla soru formu uygulanarak derlenmiştir. Çalışma literatür taraması ile desteklenmiştir. Elde edilen verilerden hareketle, kadınlar, erkeklere; ileri yaşlılar, genç yaşlılara; eğitim düzeyi düşük olanlar, eğitim düzeyi daha yüksek olanlara, ekonomik durumu düşük olanlar, ekonomik durumu daha iyi olanlara, sağlık durumu kötü olanlar, sağlık durumu daha iyi olanlara ve eşi ölmüş olan yaşlılar, evli olan yaşlılara göre toplumsal yaşama katılımda dezavantajlı konumda oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aging, starting in mother's womb and continuing until death, is the unavoidable process of alteration happening in human's nature. The individuals are exposed to some physiological, psychological and sociological changes with the old age which is the last stage of human life. On the other hand, lifetime has extended and the proportion of old people in the whole population has increased with the development in the field of science, medicine and technology in the 19th century. Therefore, there has been an unprecedented change in demographic structure all around the world. Nowadays, aging is a global issue. Our planet is gradually aging. The physiological, psychological and sociological changes in individuals' life with aging and the changes in life conditions can make old individuals' integration with society and participation in social life difficult. The aim of the study is to reveal whether the older people (aged 65 and older) in Bolu, participate in social life or not and to what level they participate in this process of changes. In addition to this, the attempt to reveal the influences of age, gender, level of income, health conditions, marital status, level of education on social participation of old people with the case of Bolu is the main aim of the study. In the content of the study, it can be with applying survey, the data was gathered via face -to- face interview with 138 old people (aged 65 and older) living at home (not nursing home or aged care home) in the center of Bolu and the study is supported byt he review of the literature. It can be concluded from the results of this study that in the proccess of participating in society, women than men; olders than youngers; lower level educated ones than higher level educated ones; lower incomed ones than higher incomed ones; bad health conditioned ones than healtiers; widowed ones than married ones are in more disadvantageous position.