Kullanılmış ve kullanılmamış self-tapping, self-drilling mikro implantların stabilitelerinin ın vitro koşullarda karşılaştırılması
In vitro comparison of the stability of reused self-tapping, self-drilling micro implants with unused ones
- Tez No: 506761
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BİROL ÖZEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı; kullanılmış self-drilling (SD) ve self-tapping (ST) mikro implantların yeniden uygulanabilirliğini kullanılmamış olanlarla karşılaştırmaktır. 46 adet kullanılmış (23 ST, 23 SD) ve 46 adet kullanılmamış (23 ST, 23 SD) toplam 92 adet ST ve SD mikro implant (1.5 mm x 8 mm, BioMaterials Korea Inc.) tork ölçer tornavida (Geratech TSD 50) aracılığı ile yapay kemiğe (3 mm kalınlık ve 50 pcf (0.80 g/cc) yoğunluğunda kortikal, 40 mm kalınlık ve 30 pcf (0.48 g/cc) yoğunluğunda trabeküler tabaka, Sawbones Pasific, USA) yerleştirilmiştir. Her gruptan rastgele seçilmiş toplam 4 adet mikro implantın yüzey özellikleri profilometre cihazı (Nanofocus, Germany) ile incelenmiştir. ST implantlar yerleştirilmeden önce rehber delikler açılırken, SD implantlar kemiğe doğrudan uygulanmıştır. Mikro implantlar yerleştirilirken maksimum yerleştirme tork değerleri (MYT) kaydedilmiş ve daha sonra Periotest (Medizintechnik Gulden, Modautal, Almanya) ölçümleri yapılmıştır. MYT ve Periotest ölçümlerinden sonra implant başlarını kavrayan metal bir ara parça aracılığıyla bütün mikro implantlara pull-out testi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda mikro implantların ortanca MYT değerlerinin (Ncm); kullanılmış ST: 17.3, kullanılmamış ST: 18.9, kullanılmış SD: 24.1, kullanılmamış SD: 25.2 Ncm olduğu görülmüştür. Periotest 1 ve Periotest 2 medyan değerlerinin (+/-) sırasıyla; kullanılmış ST: 0-0, kullanılmamış ST: 0,-1, kullanılmış SD: -3,-3 kullanılmamış SD: -3,-3 olduğu saptanmıştır. Ortanca pull-out değerlerinin (N) ise; kullanılmış ST: 148.12, kullanılmamış ST: 168.12, kullanılmış SD: 173.12, kullanılmamış SD: 203.20 N olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the availability of reused self-tapping (ST) and self-drilling (SD) micro implants reusage with unused ones. 46 reused (23 ST, 23 SD) and 46 unused (23 ST, 23 SD) with a total of 92 self-tapping and self-drilling micro implants (1.5 mm x 8 mm, BioMaterials Korea Inc.) were inserted to the syntetic bone (simulating cortical bone: 3 mm thickness with a density of 50 pcf (0.80 g/cc), simulating cancellous bone: 40 mm thickness with a density of 30 pcf (0.48 g/cc), Sawbones Pasific, USA) by a digital screw torque driver (Geratech TSD 50). The surface properties of a total of 4 micro-implants randomly selected from each group were examined with a profilometer (Nanofocus, Germany). Before placing of ST micro implants, pilot holes were applied but SD micro implants were inserted to the bone directly. Maksimum insertion torque (MIT) values were recorded during the placement of micro implants and then Periotest (Medizintechnik Gulden, Modautal, Almanya) meausrements were undertaken. After MYT and periotest measurements, pull-out tests were performed on micro implants via a metal insert that grips the implant heads. The median MIT values (Ncm) of the micro implants in the study were; used ST: 17.3, unused ST: 18.9, used SD: 24.1, unused SD: 25.2 Ncm. Median Periotest 1 and Periotest 2 values were identified (+/-) respectively; used ST: 0-0, unused ST: 0, -1, used SD: -3, -3 unused SD: -3, -3. Median pull-out values (N) were; used ST: 148.12, unused ST: 168.12, used SD: 173.12, unused SD: 203.20 N.