Situational judgment tests in assessing specific personality characteristics
Kişilik faktörlerini ölçmede durumsal muhakeme testlerinin kullanılması
- Tez No: 345552
- Danışmanlar: PROF. DR. H. CANAN SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Durumsal Muhakeme Testleri kullanımları giderek yaygınlaşan personel seçme araçlardır. Araştırmalar, bu testlerin personel seçmede hali hazırda kullanılan diğer test, teknik ve yöntemlere göre bazı avantajları olduğunu göstermektedir. Görece yüksek yordayıcı geçerlik, geleneksel öz beyan testlerinin maruz olduğu yanlılıklara çok açık olmaması ve ayrımcılık etkisinin düşük olması bu avantajlar arasında sıralanmaktadır (McDaniel, Hartman, Whetzel, & Lee Grubb III, 2007; O?Connell, Hartman, McDaniel, Lee Grubb III, & Lawrence 2007). Bu çalışmanın amacı beş temel kişilik faktörünü ölçmek üzere tasarlanmış bir durumsal muhakeme testi geliştirmektir. Öncelikle, üretim sektöründe faaliyet gösteren büyük bir kurum için personel seçme amaçlı kullanılmak üzere beş temel kişilik faktörünü ölçecek bir durumsal muhakeme testi geliştirilmiştir. Çalışmanın katılımcıları bu kurumdan 304 beyaz yaka çalışandır. Geliştirilen testin güvenirliği, yapı geçerliği, ölçüt bağımlı geçerliği ve performans çıktıları ile ilişkisi incelenmiştir. Sonuçlar, testin iç tutarlık katsayısının tatmin edici seviyenin altında olduğunu göstermiştir. Testin uyuşum (?convergent?) ve uzaksak (?divergent?) geçerliğinin ise kabul edilebilir seviyede olduğu gösterilmiştir. Son olarak, yordayıcı geçerliğe yönelik olarak, bu test ile ölçülen kişilik puanları ve performans çıktıları puanlarının düşük ile orta seviyede ilişkili oldukları bulunmuştur. Bu çalışmanın sonuçları, ilgili yazına olası katkıları ve pratik doğurguları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Situational Judgment Tests are tools that are being utilized more and more for personnel selection purposes. Findings show that situational judgment tests have a number of advantages in personnel selection over some other tests, techniques, and methods. Among these advantages are considerable predictive validity, being less prone to biases observed in traditional self-report measures, and less adverse impact (McDaniel, Hartman, Whetzel, & Lee Grubb III, 2007; O?Connell, Hartman, McDaniel, Lee Grubb III, & Lawrence, 2007). The main purpose of the present study was to develop a situational judgment test that aimed to assess the Big Five personality factors. First, a situational judgment test tapping into the Big Five factors was developed for a large organization that functions in the manufacturing sector. Participants of the study were 304 white-collar employees of the organization. Reliability, construct validity and criterion validity of the developed test was examined as well as its relationship with performance outcomes. Results indicated that internal consistency of the developed measure was below the expected levels while test re-test reliability was satisfactory for some factors. Convergent and divergent validity, assessed through two different methods, were at acceptable levels. Finally the magnitude of the relationship between personality scores and performance outcomes was low to moderate. Results are discussed in addition to potential contributions and practical implications.