Kadmiyum, kurşun ve kadmiyum-kurşun karışımına maruz bırakılan pistia stratiotes l. sucul bitkisinin fitoremediasyon potansiyelinin araştırılması
Investigation of phytoremediation potential of aquatic plant: Pistia stratiotes l. exposed to cadmium, lead and cadmium-lead mixtures
  1. Tez No: 506768
  2. Yazar: DANIAL NASSOUHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BORGA ERGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, kurşun (Pb), kadmiyum (Cd) ve bu iki ağır metalin karışımlarına maruz bırakılan, yüksek üreme kapasitesine sahip, kolay kültüre alınabilen, hasatı kolay ve laboratuvar ortamına rahatlıkla uyum sağlayabilen Pistia stratiotes sucul bitkisinin arıtım potansiyeli araştırılmıştır. Ağır metal konsantrasyonları kurşun için 1, 5 ve 25 ppm, kadmiyum için ise 1, 2,5 ve 5 ppm olarak belirlenmiştir. Karışım denemelerinde her bir ağır metalin düşük, orta ve yüksek konsantrasyonlarının yarısı alınarak birlikte uygulanmıştır. Deney süresi toplam 7 gün olarak tasarlanmış olup, 1, 4 ve 7. günlerde bitki örnekleri alınmıştır ve bitki dokularındaki ağır metal konsantrasyonu ICP-MS cihazı kullanılarak tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçların istatistiksel olarak değerlendirilmesi için tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) kullanılmıştır. Kurşunun 1 ve 25 ppm, kadmiyumun ise 1 ve 5 ppm'lik konsantrasyonlarına maruz bırakılan bitkilerin dokularındaki ağır metal miktarı süre bakımından önemli bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Karışım denemelerinde bitkilerde biriken Pb miktarının 4 ve 7 gün sonunda önemli bir artış gösterdiği belirlenmiştir. Kadmiyum miktarında ise genel olarak tüm deneme gruplarında doz artışına bağlı olacak bir artış gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda P. stratiotes bitkisinin Pb, Cd ve bu ağır metallerin karışımları için remediasyon açısından başarı ile kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an aquatic plant, Pistia stratiotes, which has a high growth rate, can be easily harvested and cultivated, high adaptation to laboratory conditions was exposured to lead (Pb) and cadmium (Cd) jointly and seperately. The exposure concentrations choosen for Pb and Cd were 1, 5 ve 25 ppm and 1, 2,5 ve 5 ppm, respectively. The concentrations for the joint exposure of lead and cadmium were calculated as half of the each low, medium and high concentrations. Each experiment lasted 7 days and plant samples were taken on days 1, 4 and 7. The heavy metal concentrations in the plant tissues were analysed with ICP-MS. One-way ANOVA was applied to test the significance of the results. There were no significant differences on the basis of exposure duration in plants exposed to 1 and 25 ppm Pb and 1 and 5 ppm Cd. In the joint exposure groups the Pb content in the plant tissues showed a gradual and significant increase in 4 and 7 days. However, Cd content in the plant tissues showed a gradual increase in all groups depending on the concentration in exposure media. Thus, based on the results obtained, Pistia stratiotes was considered as a good remediator for the remediation of Pb, Cd and mixtures of these metals.