İzmit genç çökellerinin jeoteknik incelemesi
  1. Tez No: 50677
  2. Yazar: FERHAN TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OKAY GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
V ÖZ İZMİT GENÇ ÇÖKELLERİNİN JEOTEKNİK İNCELEMESİ Mühendislik yapılarında, yapının oturacağı zemin veya kaya ortamının jeoteknik özelliklerinin önceden belirlenmesi ekonomik ve teknik güvenirlik için önem taşımaktadır. Bu amaçla İzmit Körfezi kuzeyi'nin jeolojisi ile İzmit genç çökellerine ait kil düzeylerinin ; jeoteknik özellikleri ve temel zemini olabilme yönünden değerlendirmesi yapılmıştır. İnceleme alanında, Mesozoyik ve Senozoyik'e ait birimler yer almaktadır. Triyas ; konglomera ve kiltaşından oluşan Kapaklı formasyonu ve üzerinde uyumlu olarak bulunan kumtaşı - silttaşı - marn ve kireçtaşından oluşan Hereke formasyonu ile temsil edilmektedir. Hereke formasyonu üzerine kumtaşı - kireçtaşından oluşan Kretase - Paleosen yaşlı Akveren formasyonu uyumsuz olarak gelmektedir. Kumtaşı - marn ve şeyi ile karakterize Alt Eosen yaşlı Korucu formasyonu arasındaki ilişki uyumludur. Araştırma sahasındaki tüm birimleri Kuvaterner'e ait Kuşdili formasyonu uyumsuz olarak örtmektedir. İzmit genç çökellerine ait kil düzeylerinin normal konsolide olduğu, taşıma gücünün düşük ve.sıkışabilme özelliklerinin yüksek olduğu belirlenerek, bu özellikler ışığında alüvyon üzerine inşa edilecek yapılarda zemin ıslahı veya derin temel sisteminin tercih edilmesi gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT THE GEOTECHNICAL EVALUATION OF İZMİT RECENT SEDIMENTS The predetermination of the geotechnical evaluation of rock or soil foundations of engineering structures are highly important from economic and technical safety point of view. An evaluation of the geotechnical properties of clayey layers of İzmit recent alluvials as bearing stratas and the geology of the north of İzmit bay is done for this purpose. The investigation area is covered with Mesozoic and Senozoic units. Trias is represented by Kapaklı formation which is formed by conglomerate and claystone ; and by Hereke formation which is concordant and above Kapaklı formation and composed of sandstone - siltstone - marl and limestone units. Akveren formation of Cretaceous - Paleocene age which is formed by sandstone - limestone is an unconformity over Trias. The interrelation between Akveren formation and Eocene aged Korucu formation which is characterized by sandstone marl and shale is concordant. All units at the investigation area is covered by Quatemery alluvium and forms unconformity. In this study it has been determined that clay layers of izmit alluvium is normally consolidated, low bearing capacity and highly compressible. Regarding these properties it has been anticipated that soil improvement and/or deep foundation techniques are necessary for buildings constructed over alluvial areas.