İzmit körfezi kuvaterner çökellerinin optik uyarmalı luminesansla tarihlendirilmesi
Optically stimulated luminescence dating of the quaternary sediments in the gulf of Izmit
- Tez No: 659015
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİKE NAZİK, PROF. DR. MUSTAFA TOPAKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışma alanı İzmit Körfezi'nde Kuzey-Dilovası ve Güney-Hersek Burnu arasında yer almaktadır. Bu alanda“Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol”Projesi kapsamında, 2010 yılında İzmit Körfezi'nde bir dizi deniz sondajı yapılmış olup, bu çalışmada 7 sondaja ait karotlardan derlenen örnekler çalışılmıştır. Araştırmada, karotlardan derlenen bu sediman örneklerinde X-Işını Toz Kırınımı (XRD) yöntemi ile kuvars varlığı araştırılmış, laboratuvar çalışmaları sonucunda kuvarslar ayırtlanmış ve Optik Uyarmalı Lüminesans (OSL) yöntemi uygulanarak sayısal yaşlandırmalar yapılmıştır. Elde edilen yaş verileri, bölgede önceki araştırmacılarca bulunan 14C yaş verileri ve fauna içerikleri (ostrakod, foraminifer ve mollusk) kullanılarak inceleme alanındaki deniz seviyesi ve ortam değişimleri belirlenmiştir. OSL yönteminden elde edilen kalibre yaş aralığı en yaşlı 110.000 yıl (Geç Pleyistosen) ve en genç 5.600 yıl (Holosen) olarak belirlenmiştir. Yaş bulgularına göre Denizel İzotop Katları (MIS) olan MIS-5, MIS-3 ve MIS-1 ayırtlanmış, Marmara Denizi'nin Akdeniz ve Karadeniz etkisinde kaldığı acısu ve denizel dönemler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The study area is located in the Gulf of Izmit, between North-Dilovası and South-Hersekburnu. In this field, a series of offshore drillings were carried out in the Gulf of Izmit in 2010 within the scope of the“Gebze-Orhangazi-Izmir Highway”Project, and samples collected from the cores of seven drillings were studied in this study. In this research, quartz excistence in these sediment samples collected from the cores was investigated by X-Ray Powder Diffraction (XRD) method. Quartz was seperated as a result of laboratory studies and numerical aging was performed by applying Optically Stimulated Luminescence (OSL) method. The sea level and environmental changes in the study area were determined by using the obtained these age data together with 14C age data and fauna contents (ostracods, foraminifers and mollusc) found by previous researchers in the region. The caliber age range obtained from the OSL method was determined as the oldest 110,000 years (Late Pleistocene) and the youngest 5,600 years (Holocene). Marine Isotope Stages (MIS), MIS-5, MIS-3 and MIS-1, were distinguished according to the age findings. The brackish and marine environmental periods when the Sea of Marmara was under the influence of the Mediterranean and the Black Sea have been seted forth.