An approach for comparing the energy efficiency of waterwall systems in an office space; Case studies in Istanbul and Stockholm
Su duvarı sistemlerinin ofis binalarının cephelerine entegre edilmesi durumunun enerji verimliliği kıyaslaması için bir yaklaşım: İstanbul ve Stokholm durum çalışması
- Tez No: 506784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK KUNDAKCI KOYUNBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Tez kapsamında farklı güneş enerjisi kazanım sistemlerinin simülasyon teknikleri ile desteklenerek analiz edilmesi ve kıyaslanması hedeflenmiştir. Bu çalışma, su duvarı sisteminin bir binanın güney cephesine entegre edilmesi durumunun farklı bina materyalleri kullanılarak, Trombe duvarlı sistem ve direkt kazanımlı sistem ile enerji performansı kıyaslaması üzerine yapılmıştır. Duvar iç yüzey sıcaklıkları, iç ortam sıcaklıkları ve enerji tüketimlerinin zamana bağlı değişimleri değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Bir test modelinin cephesine söz konusu sistemlerin ve farklı bina materyallerinin entegre edilmesi durumlarının İstanbul gibi sıcak ve nemli ve Stokholm gibi soğuk iklim bölgelerinde davranışları ve enerji performansları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to analyze and compare between different solar energy gain systems in a space using parametric modeling techniques supported by optimization methods and simulation techniques. The study is about simulating the behavior of a south-facing thermal storage wall which is Water Wall System in different building material configurations, as an indirect solar energy gain system, along with another type of thermal storage walls which is Trombe Wall and a direct solar gain system provided by the Single glazed wall. The objective considered in this study includes surface temperature, indoor temperature, and energy consumption. An application was presented using a base model assumed to be located Istanbul, and Stockholm to study the difference in behavior in two different climatic zones.