Endometriyal patoloji ve anormal uterin kanama ile başvuran hastaların endometriyal biyopsi sonuçlarının anti müllerian hormon, östradiol, ca125 ve he-4 düzeyi ile ilişkisi
Relation between the amh, estradiol, ca125 and he-4 hormone levels and the endometrial biopsy results of patients with abnormal uterine bleeding
  1. Tez No: 506785
  2. Yazar: SİNEM AYŞE DURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER SELÇUK TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
DURU, S.A. Endometriyal Patoloji Ve Anormal Uterin Kanama İle Başvuran Hastaların Endometriyal Biyopsi Sonuçlarının Anti Müllerian Hormon, Östradiol, CA125 ve HE-4 Düzeyi İle İlişkisi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara 2018. Anormal uterin kanama jinekoloji polikliniklerine başvurunun en sık nedenlerinden biridir. AUK ile başvuran bir hastada birincil tanısal hedef endometriyal malignite ve hiperplazinin teşhis edilebilmesidir. Bu prospektif klinik çalışmada, AUK ile jinekoloji polikliniklerine başvuran hastaların değerlendirmesinde AMH, E2, CA 125 ve HE-4'ün endometriyum kanserini ön gördürücü değerlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma popülasyonu 118 benign (%59) patoloji, 63 malign ve prekanseröz patoloji (%31,5) ve 19 tanısal değeri olmayan (%9,5) patolojisi olan 200 hastadan oluştu. Hastaların endometriyal biyopsi sonuçlarına bakıldığında; malign ve prekanseröz lezyonlar ile benign lezyonlar ve tanısal değeri olmayan biyopsi grupları arasında CA125 anlamlı farka sahip değildi (p=0.443).
Özet (Çeviri)
DURU, S.A. Relation Between The AMH, Estradiol, CA125 and HE-4 Hormone Levels And The Endometrial Biopsy Results Of Patients With Abnormal Uterine Bleeding, Hacettepe University Faculty Of Medicine, Department Of Obstetrics And Gynecology, Dissertation, Ankara 2018. Abnormal uterine bleeding (AUB) is the most frequent symptom for attandence to gynecology clinics In a women with AUB it is important to identify endometrial cancer and hyperplasia. In this prospective, clinical study we aimed to evaluate the predictive values for AMH, E2, CA125 and HE-4 levels for endometrial malignancies in patients with AUB. Based on the histopathological findings of endometrial biopsies, the study participants were stratified as patients with benign pathologies (n=118, 59%), malignant & precancerous pathologies (n=63, 31,5%) and non-diagnostic pathologies (n=19, 9,5%). When all three groups of pathologies were included there was no significant differance in CA125 levels between all pathologies (p=0.443).