Cesaro tipli bazı dizi uzaylarının geometrik özellikleri
Geometric property of some cesaro type sequence spaces
  1. Tez No: 506783
  2. Yazar: ZHAMILE ASKEROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bazı dizi uzaylarının geometrik özelliklerinin incelendiği bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Banach dizi uzaylarına ait bazı geometrik özelliklerle ilgili çalışmalalarla ilgili literatür bildirişi verilmiştir. İkinci bölüm, tezin ilerleyen kısımlarında kullanacağımız temel kavramlara ayrılmıştır. Üçüncü bölümde modüler uzaylar ve bazı özellikleri incelenmiştir. Dördüncü ve beşinci bölümlerde sırasıyla, ces[(pn);(qn)] ve ces(X;pn;qn) uzaylarının bazı geometrik özellikleri incelenmiştir. Son bölüm olan altıncı bölümde ise adı geçen uzaylarla ilgili olarak elde edilen tüm özellikler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which deals with the geometrical properties of some sequence spaces, consists of six chapter. In the fi rst chapter, a literature review of studies concerned with Banach space geometry. In the second chapter, the basic concepts that used in the other chapters. In the third chapter, modular sequence spaces and its's some properties is given. In the fourth and fifth chapter, some geometrical properties of the sequence spaces ces[(pn);(qn)] and ces(X;pn;qn) are investigated. In the last chapter, all of the geometrical properties results of the spaces which are proved in the fourth and fth chapter are listed.