Farklı ortamlarda üretilen patates (solanum tuberosum l.)mini yumrularının dikim sıklığı ve iriliğinintohumluk yumru üretimine etkileri
The effects of the planting row space and size of potato mini tubers produced in different media on theproduction of seed tubers
  1. Tez No: 506788
  2. Yazar: MUHAMMET TATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada Başçiftlik Beyazı patates çeşidinin orijinal tohumluk sınıfında yumru üretimine, elit tohumluk yumruların üretildiği yerlerinin (Tül serada üretilen tohumluklar-Açık alanda üretilen tohumluklar), tohumluk yumruların iriliği ve dikim sıklığının etkileri incelenmiştir. Çalışma 2015 yılında Tokat-Artova (1200 m) şartlarında yapılmıştır. Deneme tesadüf bloklarında bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Ana parsellerde tohumluk yumruların üretildiği yerler, alt parsellerde tohumluk yumruların irilikleri (10, 20, 30, 40 ve 70 g), alt-alt parsellerde ise metrekareye dikilen tohumluk yumru sayıları (6, 8 ve 10 adet/m2) olacak şekilde yerleştirilmiştir. Dikim işlemi sıra arası 70 cm olacak şekilde 28.04.2015 tarihinde yapılmıştır. Araştırmada çıkış süresi, çıkış oranı, ana sap sayısı, bitki boyu, ocak başına yumru sayısı, yumru verimi, ortalama yumru ağırlığı ve ocak başına yumru verimi gibi özellikler incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre; Elit tohum yumruların tül sera şartlarında üretilmesi, kullanılan tohumluk yumru iriliğinin 70 g civarında olması ve sık dikim (10 yumru/m2) yapılmasının orijinal tohumluk yumru üretimi için daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the seedling production in the original seedling class of the Başçiftlik white potato cultivar, the locations where the elite seedlings were produced (net greenhouse produced seeds-field conditions produced seeds), the density of the seedlings and the row space were investigated. The study was carried out in Tokat-Artova (1200 m) conditions in 2015. The experiment was established in the randomized complete block in a split plot design with three replications.Plants where the seeds are produced in the main plots, seedlings in the sub plots (10, 20, 30, 40 and 70 g) and seedlings in the sub-plots are planned to be 6, 8 and 10 plots per square meter. The planting process was carried out on 28.04.2015. The characteristics such as emergence time, number of main stem, plant height, number of tubers per row, tuber yield, average tuber weight and tuber yield were investigated. According to findings; the production of elite seed tubers under net greenhouse conditions has resulted in the fact that the seed tuber used is around 70 g and that planting space (10 tubers / m2) is more suitable for original seed tuber production.