Farklı gibberellik asit (ga3) ve mikoriza (glomus spp.) dozlarının patates (solanum tuberosum l.) mini yumrularının çoğaltımına etkileri
Effects of different gibbellic acid (ga3) and mycorrhi̇za (glomus spp.) doses proli̇ferati̇on of potatoes (solanum tuberosum l.) mini tubers
  1. Tez No: 506787
  2. Yazar: BURAK DİNÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, 2016 yılında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nün polikarbon seralarında kısmen kontrollü şartlarda yürütülmüştür. Çalışmada, bazı patates klonlarından meristem kültürü yoluyla üretilen mini yumruların çoğaltılmasına farklı mikoriza (0, 500, 1 250, 2 000 mg/100 yumru) ve gibberellik asit (0, 5, 10, 15 ppm) dozlarının etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, TÜBİTAK-TOVAG 214O115 nolu projede yer alan 3/110, 6/28, 7/12 ve 10/15 nolu klonlardan meristem kültürü yoluyla elde edilmiş olan mini yumruların çoğaltılarak lokasyon denemeleri için gerekli olan tohumluk yumruların üretilmesi hedeflenmiştir. Sera şartlarında saksı ortamında yürütülen bu araştırma tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Mikoriza ve GA3 dozlarının etkileri iki ayrı çalışma halinde incelenmiştir. Denemelerde ana parsellerde klonlarlar, alt parsellerde ise GA3 ve Mikoriza dozları incelenmiştir. Alınan sonuçlara göre, ayrı ayrı denemeler halinde yürütülen, GA3 ve mikoriza uygulamaları için elde edilen en yüksek tohumluk yumru sayıları sırasıyla 15 ppm ve 500 mg/100 yumru dozlarından, bitki başına yumru verimi için ise 15 ppm GA3 dozu ve 1 250 mg/100 yumru mikoriza uygulamalarından edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in partially controlled conditions in the polycarbonate greenhouses of Field Crops Department of Faculty of Agriculture, Gaziosmanpaşa University in 2016. In the study, it was aimed to determine the effects of different doses of mycorrhiza (0, 500, 1 250, 2 000 mg / 100 tubers) and gibberellic acid (0, 5, 10, 15 ppm) on the proliferation of mini-tubers produced from some potato clones by meristem culture. In the research, it was aimed to produce seed tubers needed for location experiments by multiplying mini-tubers obtained through meristem cultures from clones numbered 3/110, 6/28, 7/12 and 10/15 in the TÜBITAK-TOVAG 214O115 project. This study, carried out in pot environment under greenhouse conditions, was conducted in three-repetitive way using the split-split plot design. The effects of mycorrhiza and GA3 doses were studied in two separate studies. In the experiments, clones in the main plots and GA3 and Mycorrhiza doses in the sub-plots were examined. Results indicate that the highest numbers of seed tuber for GA3 and mycorrhiza applications, which were carried out in separate experiments, were obtained from 15 ppm and 500 mg/100 tuber doses and, for tuber yield per plant, from 15 ppm GA3 dozen and 1 250 mg/100 tuber mycorrhiza applications, respectively.