Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin adli tıp eğitimi ve birinci basamakta adli tabip sorumluluğu hakkındaki farkındalıklarının değerlendirilmesi
Forensic medicine education of Tokat Gaziosmanpaşa University Medical School students and the evaluation of first stage forensic physician responsibility awareness
- Tez No: 506804
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Adli tabiplik görevi her hekimin temel görevlerinden biridir. Bu bağlamda tarafımızca gerçekleştirilen bu anket çalışmasında tıp fakültesi öğrencilerinin birinci basamakta adli tabip sorumluluğu konusundaki farkındalıkları adli tıp eğitimi ile artmakla birlikte bu konudaki farkındalıklarının tam olmadığını göstermek ve öğrencilerin birinci basamak hekimlik görevlerindeki adli tabip sorumluluğu hakkındaki farkındalıklarının ne düzeyde olduğunu belirlemeyi, adli tıp eğitiminin ne derece etkili olduğunu tespit etmeyi ve var olan eksiklikler konusunda öneriler sunmayı amaçladık. 16.04.2018-30.04.2018 tarihleri arasında tarafımızca gerçekleştirilen bu anket çalışmasına tıp fakültesi 1. sınıf öğrencisi (n:99), 2. sınıf öğrencisi (n:89), 3. sınıf öğrencisi (n:91), 4. sınıf öğrencisi (n:89), 5. sınıf öğrencisi (n:88), 6. sınıf öğrencisi (n:80) olmak üzere toplam 536 öğrenci katıldı. Toplam katılım oranı % 88.01 olarak gerçekleşti. Araştırma grubumuzda en küçük 18 ve en büyük 28 yaşında olmak üzere yaş ortalaması 21,83±2,08 idi. Adli tıp staj eğitimini almayan Dönem I-IV % 68,7 (n=368), staj eğitimini alan Dönem V-VI % 31,3 (n=168) idi. Bir hekimin adli tabip olarak hizmet vermesinin hekimliğin temel görevlerinden birisi olduğunu düşünenlerin oranı % 70,3'tü (n=377). Grubun % 52,8'i (n=283) adli tabip sorumluluğunun ne olduğu hakkında bilgisinin olduğunu ifade etti. Yaptığımız çalışmada görüldüğü üzere adli tıp staj eğitimini alan dönem öğrencilerinin adli tabip sorumluluklarının farkındalık düzeyi diğer dönem öğrencilerine göre yüksek olduğu ancak tüm öğrencilerin bu konudaki farkındalıklarının tam olmadığı görülmektedir. Ülkemizdeki tıp fakültelerinde mezuniyet öncesi adli tıp eğitimi ile ilgili çekirdek eğitim müfredatının oluşturulmasına rağmen bu konuda tam olarak sağlanmış bir standart bulunmamaktadır. Ülkemizdeki yasal düzenlemeler gereği hekimlerin temel bir görev olarak taşıdıkları adli tabip sorumluluklarının daha da farkında olabilmeleri adına adli tıp eğitimine gerekli önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
The duty of forensic physician is one of the basic duties of every physician. In this survey, we aimed to show that the first stage forensic physician responsibility of the awareness of the medical school students has increased with forensic medicine education but the awareness on this subject has not been fully realized; and to determine the level of awareness of students about the responsibility of the forensic physician in first stage physician duties; and to determine the effectiveness of forensic medicine education and to make suggestions to correct existing deficiencies. A total of 536 students participated in this survey study between 16.04.2018- 30.04.2018, as 1st grade students (n:99), 2nd grade students (n:89), 3rd grade students (n:91), 4th grade students (n:89), 5th grade students (n:88) and 6th grade students (n:80). The total participation rate was 88.01 %. In the study group, the average age was 21,83 ± 2,08, with 18 being the youngest and 28 being the oldest. There were 68.7 % (n=368) of the students of the Term I-IV students who have not received internship training for forensic medicine; and there were 31.3 % (n=168) of students of the Term V-VI students who have received internship training. The proportion of the students who think that the service of a physician as a forensic physician is one of the basic duties of the physician is 70.3 % (n=377). 52.8 % (n=283) of the study group stated that they had information about what is the responsibility of the forensic physician. As it is seen in the study we conducted, the level of the responsibility of the forensic physician awareness of the students who have received internship training is higher than the other term students, but it is clear that not all of the students are fully aware of this issue. Despite the presence of the core education curriculum for pregraduate forensic medicine in medical school in our country, there is no established standard in this respect. Due to the legal regulations in our country, forensic medicine education should be given importance in order that the physicians can be more aware of the responsibilities of forensic physician they carry as a basic duty.