Hasta algısı açısından, statin kullanımı ile ilişkili yan etkilerin araştırılması
A research on side affects of statin usage with respect to patient perspective
- Tez No: 506805
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BASRİ FURKAN DAĞCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Amaç: Hiperkolesterolemi sıklığı her geçen gün artmaktadır. Statin grubu ilaçlar hiperkolesterolemi tedavisinde ilk seçenek haline gelmiştir ve statinlerin yan etkileri sıklıkla tartışılmaktadır. Koruyucu hekimlik pratiğinde bu yan etkilerin net bir şekilde ortaya konması önemlidir. Çalışmamızda hiperkolesterolemisi olup statin kullanan hasta grubu ile hiperkolesterolemisi olmayan grupta görülen yan etki profilinin karşılaştırılması amaçlandı. Materyal ve metot: Çalışma Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniklerinde Ocak 2017 ile Şubat 2018 arasında yürütüldü. Hiperkolesterolemi tanısı ile statin grubu ilaç kullanan 262 hasta deney grubunu oluştururken, hiperkolesterolemisi ve statin kullanımı olmayan 254 birey ise kontrol grubuna dahil edildi. Çalışma grubuna mevcut literatürden yararlanılarak oluşturulan yapılandırılmış bir anket, yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulandı. Anket formunda kişilerin sosyodemografik özellikleri, sigara içme durumları, kronik hastalıkları, kullandıkları ilaçlar, statin kullanım özellikleri ve olası yan etki profili sorgulandı. Veriler IBM SPSS Statistics 21.0 paket programına aktarılarak istatistiksel analizler yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: The incidence of hypercholesterolemia is increasing day by day. The statin group has become the first choice drug in the treatment of hypercholesterolemia and side effects of statins are frequently discussed. In the practice of preventive medicine, demonstrating these adverse effect profile clearly is important. The aim of our study was to compare the side effect profile between the hypercholesterolemic patients who were treated with statin and the patients without hypercholesterolemia. Materials and Methods: The study was conducted between January 2017 and February 2018 at Ankara Atatürk Training and Research Hospital outpatient clinics. 262 patients who were diagnosed with hypercholesterolemia and who were taking statin drugs were included in the study group, while 254 individuals without hypercholesterolemia were included in the control group. A structured questionnaire, which was prepared by using the current literature, was applied to the study group by face-to-face interview method. Sociodemographic characteristics, smoking status, chronic illnesses, drugs used, statin use characteristics and possible side effects profile were questioned in the questionnaire form. Statistical analyzes were performed by transferring the data to the IBM SPSS Statistics 21.0 package program.