Hicrî II. Asır Ehl-i hadîs halkaları (Basra örneği)
Scholarly circles of Ahl al-hadith in the second century after hijrah
  1. Tez No: 506815
  2. Yazar: ÖMER FARUK MADEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Diğer İslâmî ilimlerde olduğu gibi hadis ilminin teşekkülünde de önemli bir yeri olan Basra, hicrî 2. asrın en önemli ilim merkezlerinden biridir. Bu açıdan Basra'nın ilmî yapısının tespiti hadis tarihinin anlaşılmasına katkıda bulunacaktır. Bu çalışmada genel olarak hicrî 2. asırda Basra'nın durumuna, özel olarak ise mezkur zaman diliminde Basra'da ön plana çıkan dört ana hadis halkasına dair tespitler bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla İbn Sîrîn, Hasan el-Basrî, Sâbit el-Bünânî ve Yahya b. Ebû Kesîr halkalarıdır. İbn Sîrîn ve Hasan el-Basrî halkaları diğerlerine nazaran daha fazla ön plana çıkmıştır. Halkalar, üyelerinin birbiriyle ilişkisi ve genel özellikleri dikkate alınarak incelenmiştir. Böylece hadis ilminin hicrî 2. asırda Basra'daki durumu tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Basra, one of the most prominent centers of Islamic studies in the second century of Hijrah, has played a great role in the formation of the science of Hadith beside other Islamic sciences. For that matter, studying the scientific situation of Basra will help comprehend the historical developments of the science of Hadith. The main aim of this study is to analyze, in general, the situation of Basra in the second century of Hijrah, and in particular, four scholarly circles which has come into prominence at that time. These are, in descending order of importance, circles of Ibn Sîrîn, Hasan el-Basrî, Sâbit el-Bünânî and Yahya b. Ebû Kesîr. Circles of Ibn Sîrîn and Hasan el-Basrî are more outstanding as compared with the others. These mentioned circles have been studied by taking into account their general characteristics and the relations between their members. Thus, the aim is to scrutinize the situation of the science of Hadith in the second century of Hijrah in Basra.