Denizli ilinin kırsal turizm potansiyeli ve geliştirilmesi: Buldan örneği
Rural tourism potential and development of Denizli province: Buldan case
- Tez No: 506831
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇEKEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Turizm, Tourism
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 152
Özet
20. yüzyılın sonlarından itibaren turizm sektörünün giderek önemini arttırmasıyla birlikte alternatif turizm türleri üzerinde durulmaya başlanmıştır. Alternatif turizm türleri içinde yer alan ve birçok turizm türünü de içinde bulunduran kırsal turizm hem turizm sektörüne dolayısıyla hizmet sektörüne hem de tarım sektörüne olan katkısı nedeniyle üzerinde oldukça durulan ve geliştirilmesi yönünde uygulamaları olan bir turizm türüdür. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler büyüme ve kalkınmaya dayalı politikalar üzerinde durmaktadır. Yoksulluk, kır-kent arasındaki gelişmişlik farkı, bölgeler ve ülkeler arasındaki farklılıklar, ekonomik dengesizlikler gibi nedenlerle ülke politikaları kırsal kalkınma üzerinde yoğunlaştırmıştır. Bu çalışmada Denizli İli Buldan İlçesi'nin kırsal turizm potansiyelini belirleyerek kırsal turizmin kırsal kalkınmadaki önemini vurgulamak, yörenin güçlü-zayıf yönlerini, tehdit ve fırsatlarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda; Buldan yöresinin kırsal turizm açısından oldukça güçlü bir potansiyele sahip olduğu görülmüştür. Kırsal alanlarda kalkınmanın kırsal turizmin gelişimi ile sağlanabileceği ve bölgenin temel geçim kaynağı olan tarım ve tekstil sektörlerinin kalkınmaya olan faydasını güçlendirmekte kırsal turizmin önemli bir katkı yaratacağı, ancak bu potansiyelden henüz yeterli düzeyde faydalanılamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca yerel yönetimin kırsal turizmin gelişimi ve sürdürülebilirliği için gereken desteği verdiği fakat bağlı bulunduğu büyükşehir belediyesinden yeterli düzeyde destek göremediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the end of the 20th century began to focus on the increasingly important alternative types of tourism With the increase of the tourism sector. Alternatively located in the types of tourism and rural tourism holding in the many types of tourism as well as the hence the service sector and the tourism sector is a type of tourism which is quite rinse and applications to develop on due to the contribution of the agricultural sector. Especially in developing countries such as Turkey-based growth and focuses on policy development. Poverty, rural urban disparities between regions and differences between countries, national policy reasons, such as economic imbalances have focused on rural development. In this study highlight the importance of rural development of rural tourism by identifying the potential of rural tourism district Buldan in Denizli region's strong-weaknesses, opportunities and threats are intended to reveal. Research; Find the locality in terms of rural tourism is seen as having a very strong potential. Rural areas development can be achieved with the development of rural tourism and the region's main sources of income is agriculture and textile sector will make a significant contribution to rural tourism strengthens the benefits to development, but this potential has not yet reached the conclusion can not be utilized sufficiently. Also given the necessary support for the development and sustainability of rural tourism depends on the local government, but was determined to no metropolitan see adequate support from the municipality.