Grafiti ve sokak sanatının tarihsel süreçte iletişim stratejileri açısından değerlendirilişi
Evaluation of graffiti and street art in terms of communication dissertation strategies in the historical process
  1. Tez No: 506830
  2. Yazar: SELVİHAN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. TÜRKAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tarihsel süreçte bazen bir yansıtma aracı bazen de anlatımcı bir dil olarak kronolojik bir biçimde birbirine tepkili olsa da birbirinden beslenerek gelişen ya da bütün alışılagelen düşünceleri ve bilgileri kökten yıkarak oluşan bir olgudur sanat. Sanat ayrıca sosyo-kültürel ve sosyo- ekonomik olaylardan etkilenen ve bu durumları değerlendiren ya da bu gibi durumların tamamen değişmesine katkı da sağlayan estetik bir güçtür. Bu bağlamda sokak yazısı ya da evrensel anlamda kabul gören adıyla graffiti ve sokak sanatı kökeni bakımından tarih öncesi devirlere kadar uzanmaktadır. Zamanla kent ve metropollere sıkışıp kalan bireylerin varoluşunu haykırdığı ve provakatif mesajlar verdiği kamusal alanlar seyirciyi aracısız bir şekilde sanatla buluşturan estetik mekanlar haline dönüşmüştür. Bu çalışmada grafiti ve sokak sanatının kuramsal çerçeveye göre tanımı, farklılıklar ve benzerlikleri; sanat tarihsel arka plan geçmişine göre teknik ve estetik gelişim süreci ile toplumsal otorite ile çatışmalı diyalogunun Türkiye deki graffiti ve sokak sanatına yansıması sanatçılar ve eser üzerinden araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn the historical process, sometimes a reflecsion tool is a phenomenal art that in formed by breaking down all the usual thoughts and information from the root , which are the developed by feeding each other in a chronological way as a narrative language. Art is also an aesthetic force that is influenced by socio-economic and socio-cultural events and contributes to the overall change. İn this context, street writings and universally accepted names extend to prehistoric times in terms of graphite and street art origins. İn the course of time, the public spaces where the people who are tropped in the city and the metropolis give their screaming and provacative massages of existence have become aesthetic spaces that bring the audience together without art. İn this study, the definition differences and similarities of graphite and street art according to historical background has been inverstigated in turkey according the technical and aesthetic development process of dialogue with the Social authority conflicted with geaffiti and reflection on the work of artist and street art.