A tripartite division of stative verbs in Turkish
Türkçe'de durum bildiren eylemlerin üç yönlü ayrımı
  1. Tez No: 506833
  2. Yazar: NAGİHAN KISA KAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDAR AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tez, Türkçe'deki durum bildiren eylemlerin anlambilimsel ve sözdizimsel özelliklerini iki yeni analiz olan Maienborn (2003, 2005, 2007) ve Rothmayr (2009) çerçevesinde araştırmaktadır. Türkçe'deki durum bildiren eylemler için üç yönlü bir ayrım önerilmektedir: (i) Kimian durumlar (K-durumlar), (ii) Davidsonian durumlar (D-durumlar), ki bu iki yönlü ayrım Maienborn'da (2003, 2005, 2007) önerilmiştir, ve (iii) İki anlamlı durumlar (E-durumlar). Bu üç yönlü ayrım literatürde var olan testler ve bu çalışmada önerilen yeni araçlarla desteklenmektedir. Söz konusu araçlarda, durum bildiren eylemlerin, belirli görünüşsel bilgiler taşıyan iki art-fiil -(y)Adur ve -(y)Iver ve iki zarf-fiil -(y)A…(y)A ve -(A/I)r….-mAz ile uyum(suzluk)una dayanarak Türkçe'deki durum bildiren eylemler için üç yönlü ayrım güçlendirilmektedir. -(y)Adur ve -(y)A…(y)A birimlerinin durum bildiren eylemlerde dağılımıyla, K-durumlar/D-durumlar ayrımının Türkçe'de de var olduğu önerilerek K-durumların her iki birimle de uyumsuzken D-durumların her iki birimle de uyumlu olduğu gösterilmektedir. Öte yandan, -(y)Iver ve -(A/I)r….-mAz birimlerinin durum bildiren eylemlerde dağılımı, bu birimlerin her ikisinin de durum bildiren eylemlerle durum anlamı altında uyumsuz olduğunu göstermektedir, ki bu da ayrımdaki tüm türlerin durum anlamı taşıdıklarını desteklemektedir. Ayrıca belirli eylemlerin hem durum hem de olma okuması arasında belirsiz olduğunu göstererek, var olan ikili ayrıma yeni bir tür olarak E-durumlar önerilmektedir. Bu eylemlerin görünüşsel anlamları belirteç kullanımıyla belirginleştirilebilir ve bu sebeple de oldukça bağlam bağımlıdırlar. E-durumların bu iki anlamlı doğası, özellikle -(y)Iver ve -(A/I)r….-mAz ile kullanıldığında kendini göstermektedir çünkü E-durumlar bu iki birimle de ancak olma okuması ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the semantic and syntactic behavior of stative verbs in Turkish in the light of two recent analyses, namely Maienborn (2005, 2007) and Rothmayr (2009). It proposes a tripartite division for stative verbs in Turkish: (i) Kimian states (K-states), (ii) Davidsonian states (D-states), the distinction already drawn by Maienborn (2005, 2007) and (iii) Equivocal states (E-states). Evidence for this division comes from both the existing tools in the literature and new tools suggested in this study. In new tools, based on the (in)compatibility of stative verbs with two post-verbs -(y)Adur and -(y)Iver and two converbial suffixes forming adverbial clauses -(y)A…(y)A and -(A/I)r….-mAz, all of which convey certain aspectual information, the tripartite division of stative verbs in Turkish is further supported. It is argued that the distribution of -(y)Adur and -(y)A…(y)A in stative verbs indicates K-states/D-states division manifest itself in Turkish such that K-states are incompatible with both units, whereas D-states are compatible with them. On the other hand, the distribution of -(y)Iver and -(A/I)r….-mAz in stative verbs shows these units are incompatible with stative verbs under stative interpretation, which validates all the types are stative. A further type to this bipartite division is suggested, namely E-states, by showing E-states are likely to be ambiguous between stative and achievement reading. They can be disambiguated via adverbial use, and therefore are highly context-dependent. The equivocal nature of E-states shows itself especially when E-states occur with -(y)Iver and -(A/I)r….-mAz since E-states are compatible with both units, but only under an achievement reading.