Müslim'in Kitâbü't-Temyîz'i ve hadis ilmi açısından değerlendirilmesi
A hadith methodological analysis of Muslim's Kitâb al-Tamyîz
- Tez No: 506837
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İlelü'l-hadîs ilmine dair kaleme alınan eserlerin en önemlilerinden biri hiç şüphesiz Müslim'in et-Temyîz'idir. Müslim'in bu eseri yalnızca illetli hadisler hakkında bilgi veren bir eser değildir. Zira müellif eserde aslında illetli hadisler hakkında bilgi vermekten çok hadislerdeki illetlerin nasıl tespit edildiğini açıklamaktadır. Bu durum hem eserin içerisinde müellifin açıklamalarından hem de incelediği az sayıdaki hadisi detaylıca anlatmasından anlaşılmaktadır. et-Temyîz'in daha çok hadis tenkidine karşı eleştiri getirenlere bir cevap ve hadis tenkidini, anlayamayıp öğrenmek isteyenlere anlatmak için yazıldığı anlaşılmaktadır. Müteahhir dönemde dar anlamda kullanılan illet, mütekkadim dönemde daha geniş bir kullanım alanına sahiptir. Münekkitler rivayetlerdeki hata ve yanlışları rivayetleri birbirleriyle karşılaştırarak (muâraza) tespit etmekteydiler. Onlar bu yöntemle hem râvi hem de rivâyet hakkında hükme varmaktaydılar. Müslim de et-Temyîz boyunca bu yöntemi uygulamış ve bunun nasıl yapıldığını rivayetler üzerinden göstermiştir. Onun tenkit ettiği rivayetler hakkındaki yargıları, genellikle erken dönem hadis münekkitleri ile uyum içerisindedir. Bu durum hadis tenkit faaliyetinin muâraza ile gerçekleştiği hususunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The al-Tamyîz of Muslim is undoubtedly one of the most important of the works that written about ilalü'l-hadith knowledge. This work of Muslim is not only a work that inform about the ilal of hadiths. Because in fact the author explains how identify of the illa in the hadith rather than inform about the ilal of hadiths in work. This situation appear both from the explains of the author in the work and from the detailed explanation of the few hadiths that he examined. It is understood that written to explain those who want to learn and not understand the hadith critique and al-Tamyîz is mostly an answer to those who bring criticism against the hadith critique. The illa which is used in narrow sense during the late period, has a wider area of use in early period. Critics were identify by comparing with each other (muârada) the errors and mistakes in the narrative. In this way, they were making a decision about both the narrative and the narrator. Also Muslim is used this method throughout al-Tamyîz and showed how it was done by narrations. His judgments about the narrations that he criticized are generally in harmony with critics of early period hadith. This situation supports the fact that the hadith critique activity is actualized by muârada.