Çocuk destek merkezlerinde kalan 12-18 yaş arası kız çocuklarının algıladıkları sosyal destek ve karar verme becerileri arasındaki ilişkilerin araştırılması: İç Anadolu örneği
Research of the relationship between perceived social support of girls 12-18 years old and ability of desicion-making at children support centers : Sample of İç Anadolu
- Tez No: 506839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KÜÇÜKKARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türkiye'de cinsel istismar mağduru çocuklar için psikososyal destek hizmeti Çocuk Destek Merkezlerinde sunulmaktadır. ÇODEM'de kalan, cinsel istismara maruz kalmış dezavantajlı çocuklara yönelik çocukların yaş ve durumlarına göre farklılaşan bakım, eğitim, sağlık, bireysel danışmanlık ve grup çalışmaları Anka Çocuk Destek Programı kapsamında çocuğun bireysel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak sunulmaktadır. Bu araştırmada ÇODEM'de kalan çocukların sosyal destek algıları ve bu algıyla beraber çocukların karar verme becerileri ve bunları etkileyen faktörler ele alınarak değerlendirilecek. Bu çalışmada ÇODEM'de kalan 12-18 yaş arası kız çocuklarının sosyal destek algısı ve karar verme becerisi arasındaki ilişkiler araştırılacaktır. Araştırmanın örneklemini; İç Anadolu Bölgesinde, Ankara, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya ve Niğde illerinde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine bağlı ÇODEM'de koruma ve bakım altında bulunan, yaşları 12-18 arasında değişen kız çocukları oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ASDÖ-R)”ve "Ergenlerde Karar Verme Ölçeği(EKVÖ) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, ÇODEM'de kalan çocukların sosyal destek algılarının ve karar verme düzeylerinin yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca sosyal destek alt ölçekleri ile karar verme alt ölçekleri arasında ilişki olduğu ve ÇODEM'de kalan çocukların sosyal destek algılarını ve karar verme becerilerini çocuğun eğitim durumunun, merkezde kalma süresinin, ailesinin gelir durumunun, yakınlarına izinli gitme durumunun, ziyaretine yakını gelme durumunun, kendisini en iyi anlayan kişi ve kötü hissettiği zamanlarda destek olduğunu hissettiği kişi durumlarının etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Psychosocial support services for children victims of sexual exploitation are presented in the Child Support Centers in Turkey. Care, education, health, individual counseling and group work that differ according to the age and situation of children for the disadvantaged children who have been exposed to sexual exploitation in CODEM are presented in the context of the child's individual needs within the scope of the Child Support Program. In this study, the social support perceptions of the children staying in ÇODEM and their perceptions and the factors affecting them will be evaluated and this study will be done in this study and the social support perception and decision making ability of the girls aged 12-18 years in ÇODEM will be investigated. The sample of the research; Ankara, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya and Niğde. where is in Ic Anatolia Region, Child Support Centers affiliated to Provincial Directorates constitute girls who are under protection and care and whose ages are between 12-18. The data of perceived social support of the teenagers is gathered from Personal Information Form,“Perceived Social Support Scale / PSSS-R”(Yıldırım, 2004), and the data of decision making behaviour of the teenagers is gathered from "Adolescent Decision Making Questionnaire / ADMQ (Çolakkadıoğlu, 2003) in this research. As a result of research, it was found that the children who live in CODEM had a higher level of social support perceptions and decision-making. Also, it was found to be correlated between social support subscales and desicion making subscales and it was found affected that the children's who live in CODEM perceptions of social supoort ande desicion making skills to educational status, duration of stay in the center, family income status, leave status, relatives to visit, the person who best understands herself and the person she feels is supportive in times of bad feeling.