İbn Kemâl (Kemâl Paşa-zâde): Tārīḫ-i İbn Kemāl / VI. Defter (İnceleme-transkripsiyon-tıpkıbasım)
Ibn Kemal (Kemal Pasa-zade): Chronic by Ibn Kemal, Book VI (Evaluation-transcription-faximile)
- Tez No: 506840
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT HÜDAİ ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Osmanlı kronikleri arasında önem ve değeri altmış yılı aşkın bir süre önce fark edilerek, Defter'lerinin bugüne dek mühim bir kısmı neşredilen Tārīḫ-i İbn Kemāl serisinin yayımlanmamış en önemli defteri, hiç kuşkusuz Sultan II. Murad'ın saltanatının son sekiz yılını içine alan VI. Defter'e ait nüsha parçasıdır. İbn Kemâl'in klasik Osmanlı kroniklerinin yanı sıra, Yapı Kredi Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi'nde kayıtlı anonim bir yazmada özetini tespit ettiğimiz kayıp bir Varna Ġazavāt-nāmesi'ne ve şimdi mevcut olmayan çok sayıda çağdaş kroniğe dayanarak yazdığı VI. Defter, içerdiği yegâne nitelikteki bilgilerle, kuşkusuz Sultan II. Murad'ın son sekiz yılını ve özellikle Varna Savaşı'nı aydınlatabilecek en önemli kaynaklar arasında yer almaktadır. Bu tezde, 1950'li yıllarda S. Adnan Erzi, Halil İnalcık ve Şerafettin Turan gibi ünlü tarihçiler tarafından önemine işâret edilerek, bir an önce yayınlanması gerektiği belirtilen Tārīḫ-i İbn Kemāl'in VI. Defter'inin Paris Bibliothèque Nationale, Supp. Turc, nr. 157'de kayıtlı bulunan iki nüsha parçası; karşılaştırmalı olarak, çoğu çağdaş yerli ve yabancı pek çok kroniğin geniş kaynak tenkidi ile birlikte transkripsiyona aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important unpublished record of Tarih-i İbn Kemal series which was realized to be significant and valuable among Ottoman chronicles over sixty years ago and a substantial part of its Records has been published up to present, is undoubtedly a piece of copy of 6th Record that includes last 8 years of Sultan Murad II's sultanate period. In addition to İbn Kemal's classical Ottoman chronicles, the 6th Record which was written based on a lost Varna Gazavatnamesi that we were able to find a summary of it in an anonymous manuscript registered in Yapı Kredi Sermet Çifter Research Library and also based on many coeval chronicles that do not exist today, is among the most important sources that can bring light to last 8 years of Sultan Murad II period and Battle of Varna with the unique information it includes. In this thesis, we transcribed İbn Kemal's 6th Record which was pointed out to be significant and required to be published in no time by famous historians in 1950s such as S. Adnan Erzi, Halil İnalcık and Şerafettin Turan, comparatively between two pieces of copy registered in Paris Bibliothèque Nationale, Supp. Turc, nr. 157 and with source criticism of many mostly coeval local and foreign chronicles.