Ankara üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Yoğun bakım ünitesinde 2014-2023 yılları arasında ekstrakorporeal membran oksijenasyonu uygulanan hastaların endikasyonları, izlemi, komplikasyon ve sonuçları:iki beş yıllık periyodun karşılaştırılması
Indications, follow-up, complications and results of ecmo patients between 2014-2023 in ankara university faculty of medicine picu unit comparison of two five-year periods
- Tez No: 852400
- Danışmanlar: PROF. DR. TANIL KENDİRLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Giriş ve Amaç: Ekstrakorporeal Membran Oksijenizasyonu (ECMO) , hayatı devam ettirici gaz değişimi ve hemodinamik desteği sağlayan bir tedavi yöntemidir. ECMO'nun temel çalışma prensibi, venöz kanın hastadan bir kanül vasıtasıyla çekildikten sonra gaz değişimi sağlayan membrandan alınıp bir kanül yardımıyla hastaya geri gönderilmesidir. Çalışmamızın amacı; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde 10 yıllık süreçteki ECMO kullanım endikasyonları, izlemi, komplikasyon ve sonuçlarının ilk ve ikinci 5 yıllık periyodları karşılaştırılarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada ÇYBÜ'nde Ocak 2014-Temmuz 2023 tarihleri arasında ECMO uygulanan hastaların verileri retrospektif olarak incelenip karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya, birinci yarıda ECMO uygulanan 69 hasta ve ikinci yarıda 51 hasta olmak üzere 110 ayda toplam 120 hasta dahil edilmiştir. Birinci yarıdaki hastaların, 35'i(%50,7) kız ve 34'ü (%49,3) erkek; İkinci yarıdaki hastaların 24'ü (%47,1) kız ve 27'si (%52,9) ise erkekti. Hastaların yaş ortalaması 84±80,6 aydı. Birinci yarıdaki hastaların 15'i (%21,7) kardiyomyopati, 6'sı (%8,6) myokardit, 12'si (%17,4) ECPR, 9'u (%13) kalp cerrahisi sonrası kardiyopulmoner baypas'dan ayrılamama, 7'si (%10,1) kalp cerrahisi sonrası düşük kardiyak debi sendromu, 5'i (%7,2) refrakter septik şok, 9'u (%13) ARDS, 7'si (%9,8) diğer endikasyonlar ile; İkinci yarıdaki hastaların 11'i (%21,6) kardiyomyopati, 1'i (%3,9) myokardit, 15'i (%29,4) ECPR, 10'u (%19,6) kalp cerrahisi sonrası kardiyopulmoner baypas'dan ayrılamama, üçer hasta (%5,9) kalp cerrahisi sonrası düşük kardiyak debi sendromu ve refrakter septik şok, 8'i (%15,7) ARDS endikasyonu ile ECMO uygulanmıştır . Hastaların ECMO destek tedavisi süreleri ortalama 11,13± 11,80 (1-56) gündü. ECMO desteği birinci yarıda 30; ikinci yarıda 19 başarılı bir şekilde uygulanmış ve sonlandırılmıştır. Dekanüle edilen hastaların ECMO taburculuk başarı oranı birinci yarıda 22 (%31,3) ve ikinci yarıda 14 (%27,4) hasta olarak saptanmıştır. Sonuç: Üst düzey konvansiyonel tedavilere yanıt alınamayan ölüm riski yüksek çocuk hastalarda alttaki nedene yönelik ECMO tedavisi akılda bulundurulmalıdır. ECMO seçilmiş hastalarda, ECMO konusunda tecrübeli merkezlerde uygun yöntem seçilerek ve iyi bir komplikasyon yönetimi ile başarılı sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Extracorporeal Membrane Oxygenation (ECMO) is a treatment method that provides life-sustaining gas exchange and hemodynamic support. Venous blood is taken from the patient through a venous cannula and sent back to patient via cannula after blood is göne through with membrane that provides gas exchange. In our study, we aimed to evaluate indications, follow-up, complications and results of ECMO in Ankara University Faculty of Medicine Pediatric Intensive Care Unit over a 10-year period with comparing the first and second 5-year periods. Methods: ECMO patients' data in our PICU between January 2014 and July 2023 were retrospectively gathered and compared. Results: A total of 120 patients over 110 months were included in the study. ECMO was implemented in 69 patients in the first half and 51 patients in the second half. 35 patients (50.7%) were female and 34 patients (49.3%) were boys in the first half, whereas, 24 patients (47.1%) were female and 27 (52.9%) were male in the second half. Mean age of the patients was 84±80.6 months. In the first half, 15 patients (21.7%) had cardiomyopathy, 6 (8.6%) myocarditis, 12 (17.4%) ECPR, 9 (13%) failure to seperate from CBP after cardiac surgery, 7 (10.1%) low cardiac output syndrome after cardiac surgery, 5 (7.2%) refractory septic shock, 9 (13%) ARDS, and 7 (9.8%) other indications.In the second half, 11 patients (21.6%) had cardiomyopathy, 1 (3.9%) had myocarditis, 15 (29.4%) had ECPR, 10 (19.6%) failure to seperate from CBP, 3 (5.9%) low cardiac output syndrome, 3 (5.9%) refractory septic shock, and 8 (15.7%) ARDS. The average duration of ECMO was 11.13± 11.80 (1-56) days. ECMO support was successfully implemented and weaned in 30 patients in the first and 19 patients in the second half. ECMO survival rates are 31.3% in the first half and 27.4% in the second half. Conclusion: ECMO treatment for the underlying cause should be kept in mind for pediatric patients with high risk of death who do not respond to high-level conventional treatments. In ECMO-selected patients, successful results can be achieved by choosing the appropriate method and good complication management at experienced centers