Knowledge and technology transfer between Turkey and Germany in the interwar period and its impact on the political, military and cultural relations
İki savaş arası dönemde Türkiye Almanya arasındaki bilgi ve teknoloji transferi; Siyasi, askeri ve kültürel ilişkilere etkisi
- Tez No: 506841
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SITKI BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Türkiye ve Almanya yakın tarihi süreçte siyasal, ekonomik, askeri, eğitim, kültürel ve bilimsel alanlarda ileri boyutlarda ilişki kurmuştur. Bu ilişkiler geçmişten günümüze Türkiye ve Almanya'ya katkı sağlamıştır. Türkiye ile Almanya arasındaki bu ilişkiler başka bir ülkeyle mukayese edilemeyecek kadar ileri boyuttadır. Ancak iki ülke karşılaştırıldığında, sosyal ve fen bilimleri alanlarında Almanya'dan Türkiye'ye olan bilgi ve teknoloji transferleri ileri boyutlarda gerçekleşmiştir. Bu çerçevede Almanya'dan Türkiye'ye aktarılan bilimsel tecrübeler, genelde bilgi ve teknoloji transferi ve özelde ise Almanya'nın Türkiye üzerindeki nüfusu inceleme konusu yapılmıştır. İlişkilerin tarihsel boyutu ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin modernleşme süreci ele alındıktan sonra, Türkiye Cumhuriyeti kuruluşunun ilk yıllarında Alman bilim adamlarının ülkeye gelişleri, gelmeden önce ve geldikten sonra karşılaştıkları sorunlar, Türk kurum ve kuruluşlara olan katkı ve etkilerine ilaveten iki ülke arasındaki ilişkileri nasıl etkilediği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey and Germany have established strong relationships in the political, economic, military, educational, cultural and scientific fields in the recent historical period. These relations from the past to the present have contributed to both Turkey and Germany. These relations between Turkey and Germany are so advanced that they can not be compared with any other country. However, when comparing the two countries, the transfer of knowledge and technology from Germany to Turkey in social and scientific fields has been advanced. Scientific experiences transferred from Germany to Turkey in this framework are mainly about the transfer of information and technology and especially the study of the influence of Germany over Turkey. After looking at the historical dimensions of the relations and the modernisation process of the Republic of Turkey, and the first years of the foundation of the Republic of Turkey, the arrival of German scientists, the problems they encountered before and after they arrived, in addition the contributions and effects on Turkish institutions and organisations, and how they affected the relations between the two countries has been researched.