1990'dan günümüze Türkiye-Ukrayna ilişkileri
Relations between Turkey and Ukraine since 1990
- Tez No: 506846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER SANCAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Geçtiğimiz 25 yıllık süreçte her iki ülke arasındaki işbirliği sağlam anlaşmalar ve uluslararası birlikteliklerle kurulmasına rağmen, Ukrayna-Türkiye ilişkileri konusunda henüz detaylı araştırmalar yapılmamıştır. Bu nedenle bu konuda bir tez çalışması yapılması uygun görülmüştür. Çalışmanın amacı; Ukrayna ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ortaklık ilişkilerinin gelişim sürecinin nedenleri, faktörleri ve özelliklerini incelemek olarak belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda tez çalışmasında önce iki devlet arasındaki ilişkileri etkileyen faktörler ortaya konmuştur: Jeopolitik-güvenlik, siyasi, iktisadi ve sosyal faktörler. Ardından iki ayrı dönem halinde (1990-2002 ve 2002'den günümüze) Türkiye ile Ukrayna arasındaki siyasi, güvenlik ve iktisadi İlişkiler analiz edilip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite of the fact that company agreements and international relations have been established between the two countries throughout the past 25 years, there is still a lack of detailed research regarding relations between Ukraine and Turkey. Therefore writing a thesis on this topic was found to be appropriate. The objective of this study is to look into the development process, influencing factors and characteristics of partnership relations between Ukraine and the Republic of Turkey. In line with the aforementioned objective, factors which have an impact on relations between the two countries are to be analyzed in this thesis study, which takes into consideration geopolitical-security, political, economic and social factors. This study provides an analysis of the political, security and economic relations between Turkey and Ukraine within the framework of two distinct periods (1990-2002 and from 2002 on to the present).