Türkiye'ye gelen Suriyelilerin ekonomiye etkisi: Gaziantep örneği
- Tez No: 506862
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Suriye'de patlak veren kriz dünyanın en büyük nüfus hareketi ve mülteci krizlerinden birisi olmuştur. Şiddetten etkilenen milyonlarca insan ülkelerini terk etmek zorunda kalmış ve yaşamlarını sürdürebilmek için başka ülkelere sığınmışlardır. Suriye'ye sınır komşusu olması ve geçmişe dayalı ortak kültürel bağlarının olması Türkiye'yi en fazla sığınmacı barındıran bir ülke konumuna getirmiştir. Bugün yaklaşık 5 milyon Suriyeli sığınmacı“geçici koruma statüsü”ile“misafir”olarak ülkemizde barınmaktadır. Türkiye' de en çok sığınmacı barındıran kentlerin başında Gaziantep gelmektedir. Gaziantep'te kayıtlı Suriyeli sayısı 370 bin olup, bu sayının sadece 24 bini kamplarda kalmaktadır. Kentte yaşayan sığınmacıların toplumsal, güvenlik, sosyal ve kültürel boyuttaki etkileri bertaraf edilemeyecek kadar önem arz etmektedir ancak kentin bu süreçten olumlu ya da olumsuz etkileneceğinin temel belirleyicisi olan ekonomik etki ele alınacaktır. Bu çalışma da göçle ile Gaziantep'e gelen sığınmacıların ekonomiye entegrasyonları tartışılırken, kentin ekonomisini farklı kanallar üzerinden ne yönde etkilediği, olası problemlere karşı nasıl stratejiler geliştirilmesi gerektiği açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The crisis which broken out in Syria has been one of the biggest population movements and refugee crises. Millions of people who were effected by the violence had to abandon their country and had to shelter other countries. Turkey has had common cultural connection with Syria and one of the neighbour countries of Syria, which got Turkey to be refugee hosting country most. Today, approximately five million Syrian refugees have been hosted in our country as“guest”with“temporary connection statute.”Gaziantep is one of the leading cities having refugees in Turkey. There are totally 370 thousand recorded Syrian refugees in Gaziantep, 24 thousand of whom have been staying in the camps. The communal, security, social and cultural effects of the refugees living in the city have a very big importance not to be ignored; however, the economical effect which is the main determiner of the city if it will be effected positively or negatively will be approached. In this study, while the integration of the refugees, coming to the city through migration, into the economy is being discussed, how they have effected on the economy of the city through different ways and what kind of strategies should be developed against possible problems are being tried to be explained.