Geçici koruma kapsamındaki Suriyeli sığınmacı girişimcilerin sosyo-ekonomik yapıya etkisi: Şanlıurfa ve Gaziantep örneği
The effect of Syrian refugee entrepreneurs under temporary protection on socio-economic structure: A case of Şanlıurfa and Gaziantep
  1. Tez No: 666054
  2. Yazar: ABDULBASIT ALHOUSSEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TÜRKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Göç, bir kişinin veya bir grup insan topluluğunun devlet sınırları içerisinde ya da devlet sınırlarını aşarak bir yerden başka bir yere taşınmasıdır. Başka bir deyişle göç, ekonomik, sosyal, siyasal, dini veya başka etkenlerden dolayı insanların ülkelerini, şehirlerini, köylerini, kasabalarını vb. yerleşim alanlarını terk ederek, hayatlarının geri kalanını veya bir kısmını başka yerlerde devam ettirmek istemeleridir. Kısa süreli gözüken ve geçici olarak görülen göç, günümüzde gün geçtikçe kalıcı bir durum içerisine girmektedir. şüphesiz bu durum hem göç eden hem de göçü kabul eden toplumların maddi ve manevi değerleri üzerinde önemli etkiler yaratmaktadır. Türkiye, coğrafi konumu ve kültürel mirası nedeniyle her zaman bir göç ülkesi olmuştur. Bu bağlamda Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle Türkiye coğrafi konumu dolayısıyla bu bölgeden yoğun göç almıştır. Bu göç hem göç edenler hem de göç alan bölge için önemli sosyo-ekonomik etkiler ortaya çıkarmıştır. Çalışmanın konusu, geçici koruma kapsamındaki Suriyeli sığınmacı girişimcilerin sosyo-ekonomik yapıya etkilerinin Şanlıurfa ve Gaziantep örneğinde incelenmesidir. Bu etkilerin ortaya koyulabilmesi için Şanlıurfa ve Gaziantep'teki geçici koruma kapsamındaki Suriyeli sığınmacılarla anket çalışması yapılmıştır. Çalışmanın temel amacı ise, Suriye iç savaşının başlamasıyla birlikte Türkiye'ye gelen Suriyeli mültecilerin Şanlıurfa ve Gaziantep illerinin sosyo-ekonomik yapısı üzerinde yaratmış olduğu etkileri ortaya koymaktır. Ayrıca Türkiye'de yaşayan Suriyeli mültecilerin genel anlamda toplumsal sorunlarla karşılaşıp karşılaşmadığını ya da Suriyeli girişimci mültecilerin Türkiye'nin sosyo-ekonomik yapısı üzerinde olumlu ve olumsuz etkilerinin mevcut olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma sonunda, Şanlıurfa ve Gaziantep illerinde bulunan geçici koruma kapsamındaki Suriyeli sığınmacı girişimcilerin ekonomik faaliyetlerinin sosyo-ekonomik yapı üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration is movement of a person or a group of people from one place to another within or across state borders. In other words, migration is desiring people to leave their countries, cities, villages and towns etc. and continue rest or some part of their lives in elsewhere due to economic, social, political, religious or other factors. Migration, which seems short-term and temporary, has been becoming a permanent situation day by day. Undoubtedly, this situation creates significant impacts on the moral and spiritual values of both immigrants and communities that accept immigration. Due to its geographical location and cultural heritage, Turkey has always been an immigration country. In this context, due to the civil war in Syria, Turkey has let in intensive migration from this country due to its the geographical location. This migration has created significant socio-economic effects for both the immigrants and the migration-receiving region. The subject of the study is to examine the effects of Syrian refugee entrepreneurs under temporary protection on the socio-economic structure in the case of the provinces of ġanlıurfa and Gaziantep. A questionnaire study has been conducted with the Syrian refugees under temporary protection in Şanlıurfa and Gaziantep for revealing these effects. The main purpose of the study is to demonstrate the effects of Syrian refugees came to Turkey with the start of the civil war in Syria, on the socio-economic structure of the provinces of Şanlıurfa and Gaziantep. The study also aims to examine whether the Syrian refugees living in Turkey experience any social problems in general sense or whether Syrian entrepreneurs have any positive and negative effects on the socio-economic structure of Turkey. At the end of this study, it was determined that the Syrian refugees under temporary protection in the provinces of Şanlıurfa and Gaziantep have positive and negative effects of on the socio-economic structure.