Sakarya ilinin eko turizm açısından pazarlanabilirliği: Sorunlar ve çözüm önerileri
Marketability of Sakarya city in terms of eco tourism: Problems and solution suggestions
- Tez No: 506868
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİD KINGIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Turizm, her geçen gün önemi daha da çok artan sektörlerin başındadır. Dünya' da turizm her yıl bir öncekine oranla daha çok büyümekte ve gelişmektedir. Bununla birlikte turizmden elde edilen gelir sayısı her geçen gün artmakta ve her yıl daha fazla insan turizm hareketine katılmaktadır. Turizmin gerçekleştirildiği bölgeye sağladığı ekonomik ve sosyal faydaların büyük olması ile birlikte turizm olayının gerçekleştiği bölgeler arasında büyük rekabet ortamları oluşmuştur. Oluşan rekabet ortamında rakiplerle baş etmede ve turistin taleplerini karşılayabilmede etkili olacak en önemli araç bölgede bulunan turizm kaynaklarıdır. Bu kaynaklarla farklı turistik ürünler oluşturulduğunda daha ilgi çekici olmaktadır. Günümüzde kitle turizmine olan ilgi azalmaya başlamış ve çevre duyarlılığı artmış, çevre koruma bilinci gelişmiş, Çevrenin korunmasına yönelik mücadeleci yaklaşımlar oluşmuştur. Bununla birlikte turizm sektörü, artık çevreye daha duyarlı olmaya başlamış ve bu duyarlılık gittikçe artmaya başlamıştır. Bu bağlamda bazı projeler geliştirilmiş ve bu projelerde turizmin çeşitlendirilmesi, tüm yıla yayılması ve doğanın korunması, bölgeler arası dengenin sağlanması amaçlanmıştır. Ülkemiz de turizm türlerinin çeşitlendirilmesi, Turizmin 12 aya yayılarak çoğunlukla yaz aylarında deniz-kum-güneş turizmi olarak oluşan turizm algısının kırılması, turizmin ülke geneline yaygınlaştırılması ve değişik yörelerin mevcut turizm olanaklarının geliştirilerek harekete geçirilmesi yönünde Sakarya Eko turizm açısından ele alınmıştır. Bu çalışmada, Sakarya ilinin doğal çevresinin Eko turizm açısından pazarlanabilir özellikte olup olmadığına odaklanılmıştır. Sakarya ilinin eko turizmi potansiyelinin ortaya konulması, ilin tanıtımlarının yapılması ve eko turizmin gelişiminde engel oluşturabilecek sorunların saptanarak çözüme kavuşturulması, ilin doğal çevresinin turizm ürünü olarak pazarlanabilmesi açısından çok önemlidir. Bu bağlamda çalışmanın amaçları; * Sakarya'nın sahip olduğu eko turizm potansiyelinin bir turizm ürünü olarak pazarlanabilirliğinin var olup olmadığının ortaya çıkarılması, * Sakarya ilinin sahip olduğu doğal zenginliklerin incelenerek eko turizmi potansiyelinin ortaya konulması olarak ifade edilebilir. Çalışmanın hazırlanmasında geniş literatür taraması yapılmış ve elde edilen bilgiler sonucunda çalışmanın içeriği oluşturulmuştur. Aynı zamanda araştırma süresince Sakarya da eko turizm konusuna katkı sağlayacağı düşünülen ve bu alanla ilgili kurum ve yetkililerle yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Bunlara ek olarak bazı eko turizm alanları gezi-gözlem yoluyla incelenerek fotoğraflanmıştır. Ayrıca çalışmada“SWOT”analizi yapılarak Sakarya ilinin eko turizm açısından güçlü zayıf fırsat ve tehdit yönleri ortaya çıkarılarak çalışmanın etkinliği artırılmaya çalışılmıştır. Çalışmada Sakarya'nın eko turizm potansiyeli olduğu ancak eko turizmin gelişmesine katkıda bulunacak bazı engel ve sorunların olduğu sonucuna varılmıştır. Bunun yanı sıra Sakarya'nın eko turizm potansiyelini tam ve doğru kullanmak amacı ile bazı çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism is one of the increasingly important and leading sectors in today's world. Tourism is growing throughout the world day by day, the revenue obtained through tourism keeps increasing and more and more people participate in tourism movement globally everyday. As tourism provides the region where it is offered with a lot of economic and social benefits, there has been a great competitive environment among the tourism destination. The best means which can be used to cope with the rivalry and will be effective in meeting the tourists' needs is the tourism resources and facilities in the region. The region becomes more attractive when distinctive touristic products are created with these resources. interest in mass tourism has started to decrease nowadays and the tourism sector has become more favorable to the environment in the face of efforts related to enviromental protection and this sensitivity has begun to increase day by day. Some projects have been developed in this regard and it is aimed to divesify tourism, spread it all over the country, protect the nature and achieve balance between the regions. Diversification of tourism in our country, dissemination of the whole country and whole year and the development of existing tourism facilities of diffirent regions have been teken into consideration in terms of ecotourism of Sakarya.Sakarya is examined in terms of ecotourism in an attemt to diversify the tourism types, spread tourism to 12 months and this way eradicate the perception of tourism which is mostly regarded sea-sun-sand tourism in summer months, spread tourism throughout the country and develop available tourism facilities in different destinations. This study is emphasized whether natural environment of Sakarya is marketable in terms of ecotourism. It is very important to reveal the ecotourism potential of Sakarya province, introduce the city, detect the problems that may prevent the development of tourism and solve them immediately. İn this context, this study aims to a) Find out whether ecotourism potantial of Sakarya is marketable as a tourism product b)Examine the natural richness of Sakarya province and reveal ecotourism potantial A far-reaching literature review was conducted in the preparation process and the contents of the work were created in the consideration of the information obtained throughthe review. At the same time, face-to-face interviews were made with relevant instutions and people that may contribute to ecotourism issue throughout. In addition, same eco tourism areas were observed through sightseeing and photographed. Moreover, SWOT analysis was conducted in order to reveal the strengths, weaknesses, opportunities and threats of the province and by this way enhance the study's efficiency. In this study , it was concluded that Sakarya has ecotourism potantial, but there have been some problems and obstacles that may prevent it from developing. Besides, some suggestions have been presented with the aim of using the ecotourism potantial of Sakarya province completely and properly.