Performance of islamic versus conventional share indices: International evidence
İslami endeks ve geleneksel endekslerin uluslararası kanıtlarla performans değerlendirmesi
- Tez No: 506869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma,2008 ve 2018 arası Birleşik devletlerdeki, Malezya'daki, Endonezya'daki, Amerika'daki ve tüm dünyadaki geleneksel ve islami endekslerin performansını karşılaştırmaktadır. Tüm pazarlarda geleneksel ve islam endeksleri arasında güçlü bir pozitif ilişki olduğu bulunmuştur. Ayrıca, Jakarta borsası dışında, geleneksel ve Islamik endeksler arasındaki ortalama getiri arasında önemli bir fark bulunmuyor. Kriz dönemindeki ve sonrasında endekslerin performansını karşılaştıracağımız zaman, karisik sonuclar elde edilmistir. Birleşik devletlerde ve Malezya'daki geleneksel ve İslami endeksler arasında iki yönlü veya tek yönlü bir ilişki yoktur. Birleşik krallık ve Endonezya için, geleneksel ve İslami endeksler arasında çift yönlü bir ilişki vardır. Bu pazarlar için, islamik indeks grangerinin konvansiyonel endekse ve tersine yol açtığı sonucuna varabiliriz.
Özet (Çeviri)
This study compares the performance of conventional and Islamic indices in the United States, Malaysia, Indonesia, United Kingdom, and the World for the time period of 2008 to 2018. It is found that there is a strong positive correlation between conventional and Islamic indices in all markets. Moreover, we show that there are no significant differences in mean returns between conventional and Islamic indices except for Jakarta Stock Exchange. Once we compare the performance of indices during and after the crisis period, mix results are documented. There is no bi-directional or unidirectional relationship between conventional and Islamic indices in the United States and Malaysia. For the case of the United Kingdom and Indonesia, there is a bidirectional relationship between conventional and Islamic indices. For those markets, we can conclude that Islamic index granger cause the conventional index and vice versa.