6. sınıf ses konusunda FeTeMM yaklaşımı ile öğretim etkinliklerinin geliştirilmesi, uygulanması ve başarıya etkisinin araştırılması
Developing, implementing, and investigation of achievement in the 6th grade sound subject teaching activities by STEM approach
- Tez No: 506867
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu araştırmanın amacı 6. Sınıf ses konusunun öğretimi ile ilgili tasarlanan FeTeMM yaklaşımlı etkinlikler sayesinde; ortaokul öğrencilerinin ses ile ilgili konulardaki eksikliklerinin giderilip giderilemeyeceği ve başarı düzeylerinde artış olup olmayacağı gibi sorulara cevap aramaktır. Bunun mühendislik tasarım yöntemi ile gerçekleştirilmesi de öğrencilerin FeTeMM yaklaşımını tamamıyla anlamalarını amaçlamaktadır. Ülkemizde bu yönde yapılan çalışmaların oldukça sınırlı sayıda olması yapılan bu araştırmanın özgünlüğünü ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın örnekleminde Kayseri ilindeki 2 devlet okulu yer almaktadır. Araştırmaya katılan öğrenci sayısı 158, öğretmen sayısı ise 4'tür. Bu çalışmada karma metot ve yarı deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Yarı deneysel yöntemin“ön test-son test kontrol gruplu deseni”araştırmanın modelini oluşturmakta olup veri toplama araçları hem deney grubuna hem kontrol grubuna araştırmanın başında ve sonunda uygulanmıştır. Araştırmanın nitel kısmında ise fenomenoloji (olgubilim) deseni kullanılmıştır. Verileri toplamak için ise öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Veri analizleri sonucunda 11 kategoride toplam 220 tema geliştirilmiştir. Bu araştırmanın bağımsız değişkeni ise müfredatta yer alan etkinlikler ile mühendislik tasarım yöntemine uygun geliştirilen etkinlikler iken araştırmanın bağımlı değişkeni öğrencilerin ses konusu ile ilgili başarısıdır. Deney grubunda yer alan öğrencilerin FeTeMM yaklaşımlı etkinlikler sonrasında başarılarında anlamlı bir artış olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to find out whether or not secondary school students' shortcomings in topics relating to sound will be fixed thanks to activities using the STEM approach that has been designed to teach sound to 6th grade students, and whether or not there will be an increase in their success rates. The goal behind using the engineering design method to accomplish this is for the students to fully understand the STEM approach. The fact that such studies carried out in our country in this direction is very limited, testified to the originality of this research. Two state schools from city center in Kayseri were used as the samples in this study. The number of students participating in the survey is 158 and the number of teachers is four. In this study, a mixed method and semi-experimental research design were used. The“pre-test/post-test control group design”was used as the research model for the semi-experimental method with the same data collection tools being used on the test and control groups at both the start and the end of the study. In this research was used phenomenological design, along with a qualitative research method. Semi-structured interviews were conducted with the students to collect data. Content analysis technique was used in data analyses. As a result of the data analyses, it was observed that a total of 220 themes were developed under the 11 categories. This study's independent variable consisted of the activities mentioned in the curriculum and the activities developed in line with the engineering design method while the study's dependent variable was the students' success rate with respect to sound. A significant increase in the test group students' rate of success was seen as a result of activities using STEM approaches.