Analysis of sectoral index returns in turkey with capm and treynor and mazuy models at the pre-, during and post-crisis periods
Sektör endekslerinin finansal varlıkları fiyatlama modeli ve treynor & mazuy piyasa zamanlaması modeliyle kriz öncesi, sonrası ve kriz döneminde analiz edilmesi
- Tez No: 506871
- Danışmanlar: DOÇ. SERDA SELİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
2008 Ekonomi Krizi gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalarda olduğu gibi Türkiye üzerinde de negatif etkilere neden olmuştur. Bu çalışmada krizin Türkiye'deki etkilerini ölçümlemek için Borsa İstanbul'da yayınlanan yirmi üç sektör endeksi analize dahil edilmiştir. Çalışmada temel olarak iki bakış açısı benimsenmiştir. İlk olarak, her bir sektör endeksinin riskinin kriz öncesi, sonrasında ve kriz döneminde nasıl farklılaştığı Finansal Varlıkları Fiyatları Modeli ve Treynor& Mazuy Piyasa Zamanlaması Modeli'nden elde edilen beta katsayıları ile yorumlanmıştır. Buna ek olarak ise bu dönemlerde yaşanan anormal getiri sonuçları her iki regresyondan elde edilen alfa katsayısı ile çalışmaya dahil edilmiştir. Sonrasında ise yatırımcıların bu dönemlerdeki zamanlama yeteneğinin ölçümlenmesi için yine Treynor&Mazuy Piyasa Zamanlaması Modeline başvurulmuş ve bu modelden gelen gama değerleri dönemler özelinde incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda Treynor and Mazuy'den gelen ortalama beta değerleri sektör endeklerinin kriz döneminde piyasaya göre daha fazla riskli olduğu sonucu çıkarken, Finansal Varlıkları Fiyatlama Modeli sonuçlarına göre ise sektör endekslerinin riskinin piyasa riskinin altında kaldığı gözlemlenmiştir. Bunlara ek olarak, endekslerin anormal getirilerinin genelde negatif yönlü olduğu tespit edilmiştir. Sektörlerin piyasa zamanlama kabiliyetine baktığımızda ise Treynor& Mazuy Model sonucunun genel olarak anlamlı çıkmadığı, sadece kriz döneminde anlamlılık düzeyinin %60 seviyesine geldiği, yani yatırımcıların kriz döneminde pozitif yada negatif zamanlama yeteneğine sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Economic Crisis in 2008 has the negative effect on Turkish Economy as both developed and developing countries. To evaluate the effect of the crisis, and also to provide a broad view of the economy, twenty-three sectoral indices at BIST were analyzed. In this dissertation, two main points were considered while analyzing the performance of the indices. First, each of indices riskiness indicators called Beta were estimated with both Capital Asset Pricing Model (CAPM) and Treynor and Mazuy Quadratic Model, and all results analyzed in terms of how they differ according to the models and periods. Additionally, abnormal return coefficient (α) estimations were included the analyzing. Secondly, the indices' market-timing ability was calculated with the quadratic term at Treynor and Mazuy Market Timing Model. After all regression estimation, the average beta values indicate that the sectoral indices are riskier than the market at the crisis period for Treynor and Mazuy Model, while they seem less risky than the market for CAPM. Also, abnormal return estimations provide that the indices generally create less return relative to their risk. The other important point is that the gamma values estimated with Treynor and Mazuy Unconditional Model were mainly found insignificant at the pre-crisis and post-crisis period; on the other hand, the 60% of the results found significant at the crisis period, and it implies that the indices have market timing-ability either positive or negative.