Özel eğitim alanında çalışan öğretmenlerin mesleki benlik saygısı ve umut düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The examination of the relationship between professional self-esteem and hope levels ofspecial educati̇on teachers
  1. Tez No: 506881
  2. Yazar: SÜLEYMAN HİLMİ HARMANKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN EFİLTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırma ile özel eğitim alanında çalışan öğretmenlerin mesleki benlik saygıları ve umut düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun için, özel eğitim alanında çalışan öğretmenlerin mesleki benlik saygıları ile umut düzeylerinin cinsiyet, medeni durum, yaş, meslekteki kıdem süresi ve çalıştığı kurum türü açısından anlamlı bir farklılığın olup olmadığına bakılmıştır. Daha sonra da özel eğitim alanında çalışan öğretmenlerin mesleki benlik saygıları ile umut düzeyleri arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığına bakılmıştır. Araştırma modeli olarak genel tarama modelinin bir alt türü olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubu 2016-2017 eğitim- öğretim yılında Konya ilinde Konya İl Milli Eğitim Müdürlüne bağlı okul ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde özel eğitim alanında çalışan 228 öğretmenlerden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Mesleki Benlik Saygısı ve umut düzeyi ölçekleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda mesleki benlik saygısının demografik açıdan cinsiyet değişkeninde, kadınlar lehinde anlamlı farklılık görülmüştür. Ayrıca çalıştığı kıdem durumuna göre kıdem yılı 0-5 arasında olanların mesleki benlik saygılarının en yüksek, 5-10 yıl arasında olanlarla 20 yıldan fazla çalışanların yüksek olduğu görülmüştür. Ancak meslekteki kıdemi 10-20 yıl arasında olanlarda ise mesleki benlik saygılarının düşük olduğu görülmüştür. Mesleki benlik saygısının medeni durum, yaş ve çalıştığı kurum türüne göre anlamlı farklılık görülmemiştir. Umut düzeylerinde ise demografik açıdan anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Mesleki benlik saygısı ile umut düzeyi arasında ise hafif düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The facts that are happening in education and the change of society with technology in general have made the teaching experience a stressful profession. In time, educators are expected to remove some of the problems and troubles of the society from the middle, and prepare young people to prepare a gathering where there are complicated and rapid technological developments. Lakin requires many sources to be able to provide these, teachers are living in a state where they are in conflict with the business conditions in which these resources do not exist. The idealist approaches in the first years show a tendency towards negative emotional life within a period of several years. As a natural consequence of these, teachers may experience increased fatigue and feelings of emotional exhaustion, negative attitudes towards students and their persistence, as well as loss of sense of accomplishment in their profession. As in all professions, especially special education teachers also have the expectation of being able to create positive effects on their students' experiences and programs, to establish positive relationships with their parents and school administrators, and to obtain professional development opportunities through their support for their roles. Especially, teachers' professional self, emotional intelligence and hope levels in special education are very important with respect to being disadvantaged group compared to other teachers. The research group consists of 228 special education teachers working in the schools and special education and rehabilitation centers located in Konya as associated with Konya Directorate of National Education in 2016-2017 academic year.In data collection, Personal Information Form,Professional Self and Hope Level Scales have been used.As research data is being analyzed, 'Professional Self Scale' developed by Arıcak(1991) ,Hope Scale which was developed by Snyder and his friends (1991) and translated into Turkish by Akman and Korkut(1993) have been used. For evaluation of Personal Information Form of participants and quantitative analysis of the answers given by participants to the scale, by means of SPSS 25,0 program, Correlation Parameter ,Regression and Independent Groups t-test and One-Way ANOVA analysis have been used. At the end of the reseach, from the demographic perspective and with respect to sex variable a significant distinction in favor of women has been observed.In addition,according to seniority ,that the people who have 0-5 years of seniority have the highest levels of Professional Self and that the people who have 5-10 or more than 20 years of seniority have high levels of Professional Self have been observed.However,it has been observed that the people who have 10-20 years of seniority have low level of professional self .Any significant distinction has not been observed in Professional Self level with respect to marital status, age and the institution type worked in.In Hope levels,however, any significant distinction has not been observed from demographic perspective.It has also been detected that there is a weak correlation between professional self and hope level.