Özel eğitim alanında çalışan alan dışı öğretmenlerin mesleki yeterliliklerinin incelenmesi
Examination of the vocational qualifications of non-field teachers working in the field of special education
  1. Tez No: 566451
  2. Yazar: DURMUŞ ALİ ERGÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Özel eğitim alanından mezun olan özel eğitim öğretmenlerinin deneyimleri (geçmiş yaşantılar, aldığı akademik bilgi), kişisel gelişim, işbaşında başarma gibi yaşantıları, yaşadıkça mesleğe olan uyumları ve dolayısıyla mesleki yeterlilikleri artmaktadır. Akademik bilginin tek başına yeterli olmadığı düşünüldüğünde, özel eğitim alanında alan dışından eğitim veren öğretmenlerin yeterli ve yetersiz hissetme nedenleri aldıkları eğitime ve deneyimlerine bağlı olarak gelişmektedir. Lisans eğitiminden farklı bir eğitim alanında özel bireylerle çalışmak farklı öğretim yöntemleri, araç gereçleri uygun ve etkin şekilde kullanma, mesleki deneyim ve özverili çalışmaya uygunluk ölçütler açısından düşünüldüğünde yetersiz olması kaçınılmazdır. Bu nedenle; Bu araştırmanın amacı; Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde (Özel Özel Eğitim Kurumlarında), çalışan alan dışı öğretmenlerin mesleki yeterliliklerinin incelenmesidir. Bu araştırma; Türkiye'nin farklı illerinde özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan okul öncesi öğretmeni, sınıf öğretmeni, çocuk gelişimi öğretmeni öğretmenlerden otuz'u üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma nitel araştırma yöntemlerinden biri olan yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile tamamlanmıştır. Araştırmada toplanan veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, lisans eğitimi özel eğitim olmadığı halde özel eğitim alanında çalışan alan dışından eğitim veren öğretmenlerin yetersiz hissetme nedenleri aldıkları eğitime ve deneyimlerine bağlı olduğu ortaya çıkmıştır. Başka bir anlatımla Özel eğitim alanında üniversite yaşamında veya sonrasında eğitim almış olan öğretmenler kendilerini yeterli hissederlerken, eğitim almamış öğretmenler yetersiz hissetmektedirler. Benzer şekilde özel eğitim alanında deneyimli öğretmenler kendilerini yeterli hissederken, deneyim sahibi olmayan öğretmenlerin yetersiz hissettikleri de ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The experiences of special education teachers (past experiences, academic knowledge), personal development, success at work, as they live, their adaptation to the profession and therefore their professional qualifications increase. Considering that academic knowledge alone is not sufficient, the reasons why teachers who provide education outside the field in special education feel adequate and inadequate are evolving depending on the education and experience they receive. Working with special individuals in a different field of education from undergraduate education it is inevitable that different teaching methods, appropriate and effective use of tools, professional experience and eligibility for selfless work are inadequate considering the criteria. Therefore; The aim of this research is to examine the professional qualifications of non-field teachers working in special education and Rehabilitation Centers (special special education institutions). This research was carried out on thirty of the preschool teachers, classroom teachers and Child Development teachers who work in special education and rehabilitation centers in different provinces of Turkey. This research was completed by one of the qualitative research methods, the semi-structured interview method. The data collected in the study was analyzed by content analysis. As a result of the research, it was revealed that while undergraduate education is not special education, teachers who work in the field of special education from outside the field feel inadequate due to the education and experience they receive. In other words, teachers who have received education in the field of special education during or after university life feel adequate, while teachers who have not received education in the field of special education feel inadequate. Similarly, teachers who had experience in the field of special education felt adequate, while teachers who did not have experience felt inadequate.