İşbirliğine dayalı çalışma grubunun özel eğitim alanında çalışan öğretmenlerin mesleki gelişimlerine etkisi
Effect on the professional development of special education teacherscooperative working group
  1. Tez No: 485946
  2. Yazar: ŞEBNEM TUNA SIRKINTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇIĞIL AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Nitelikli eğitim sistemlerinin geliştirilmesinin temel göstergelerinden biri de öğretmen eğitimidir. Bu yüzden öğretmenlerin hizmet öncesi ve hizmet içi eğitimleri büyük önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalara göre hizmet öncesi ve hizmet içi öğretmen eğitiminde çeşitli sorunlarla karşılaşılmaktadır. Öğretmenlerin eğitim sistemindeki güncel değişimlere uyum gösterebilmeleri ve kendilerini geliştirebilmeleri için etkili mesleki gelişim uygulamalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araştırmada zihinsel yetersizliği olan öğrencilerle çalışan üç özel eğitim öğretmeni ile tespit edilen gereksinimleri doğrultusunda mesleki gelişimlerinin desteklenmesi amacıyla işbirliğine dayalı çalışma grubu oluşturulmuştur. Eylem araştırması modeline göre gerçekleştirilen araştırmada veriler gereksinim belirleme formu, uygulama öncesi ve uygulama sonrası yarı yapılandırılmış görüşme formu, sınıf içi öğretmen davranışları gözlem formu, işbirliği davranışları kontrol listesi, araştırmacı moderatörlük becerileri kontrol listesi, günlükler ve toplantı kayıtlarından elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin öğrenci davranışlarını yönetme sürecinde, sınıf içi olumlu öğretmen davranışları, meslektaşlar arası işbirliği ve mesleki güdülenmelerinin arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the basic indicators of the development of qualified education systems is teacher education. For this reason, pre-service and in-service educations of teachers are very important. According to the research conducted, some problems are encountered in pre-service and in-service teacher education. Effective professional development practices are needed for teachers to develop themselves and to adapt current changes in education system. In this study, a working group based on cooperation was conducted with three special education teachers working with intellectual disability students to support their professional development in accordance with their identified requirement. In the study conducted according to action research model, data was collected via the form of determining requirement, semi-structured interview form in pre and post-intervention, the observation form of in class teacher behaviors, diaries and meeting records. As a result of the research, it was observed that positive teacher behaviors in the classroom, collaboration among colleagues and vocational motivations increased in the process of managing the student behaviors of the teachers