Analyzing customer lifetime analyses and an application in corrugated cardboard industry
Müşteri ömür değeri analizi ve oluklu mukavva endürstrisinde bir uygulama
  1. Tez No: 506910
  2. Yazar: TÜMER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET ATİLLA ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
1856 yılından beri insanların hayatında olan oluklu mukavva, küreselleşen dünya ve çevresel duyarlılığın artmasıyla birlikte günlük hayatımızda çok önemli bir noktaya gelmiştir. Günümüzde oluklu mukavva hemen hemen tüm sanayi ve ticaret firmalarının girdilerinden birisi olmuştur. Çeşitlilik gösteren oluklu mukavva ihtiyacına optimum şekilde cevap vermek isteyen üretici firmaların müşteri portföylerini oluştururken özen göstermeleri çok önemlidir. Gerek kendi üretim kabiliyetleri gerekse pazarın koşullarını müşteri sınıflandırılmasıyla daha iyi tanıyarak doğru müşteri grubuyla çalışmak firmaların kaynaklarını en verimli kullanabilmeleri konusunda hayati bir karardır. Doğru müşteri grubunu oluştururken sadece geçmiş verilere göre karar vermek yerine, müşteri ömür değeri hesaplamasıyla hem bugüne hem de geleceğe yönelik bir müşteri grubu oluşturmak yararlı olacaktır. Bu çalışmada, Türkiye'de 222 müşterisi olan bir oluklu mukavva fabrikasının müşterileri karlılığa & Net Promoter Score'a göre bulunan ilişki seviyelerine göre düşük performanslı, satış ilişkisi, ağ ilişkisi, yüksek performanslı olarak dört gruba sınıflandırılmıştır ve her müşterinin 5 yıl için Customer Lifetime Value analizi yapılmıştır. Daha sonra her müşteri için harcanan satış eforu hesaplanarak, satış ekiplerinin daha verimli kullanılmasıyla firmaya sağlanabilecek katkı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Corrugated cardboard, which has been in the life of people since 1856, has become a very important one in our daily life with the globalization and environmental sensitivity. Today, corrugated cardboard has become one of the inputs of almost all industrial and commercial companies. Forming the customer portfolios is very important for the producers who want to respond to the diversity of corrugated cardboard needs in the most optimum way. Whether by their own production capabilities or by better understanding the market conditions through customer segmentation, working with the right customer group is vital for companies to make the most efficient use of their resources. When creating the right customer group, it would be useful to create a customer group that is both current and future with customer lifetime value, rather than just making decisions based on past experience. In this study, 222 customers of a corrugated cardboard factory in Turkey were classified into four groups as low-performing, selling a relationship, networking relationship and high performing by customer profitability & relationship levels which analyzed with Net Promoter Score. Customer Lifetime Value to every customer 5 years analyzed. Finally, sales effort spent to each customer was calculated and it is revealed how the sales team can contribute to the company with increasing effectiveness.