Karbapenemaz üreten enterik bakteriler e-test(epsilometer test) ile doğrulanması ve hastane kökenli enfeksiyon tanısı alan olgularda risk faktörlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 506913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SÜNNETÇİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Enterobacteriaceae; insanda enfeksiyon etkeni olarak sıklıkla izole edilen, çok sayıda bakteri cinsini ve türünü içeren bir ailedir. Antimikrobiyal direnç son yıllarda tüm dünyada hastanede yatan hastalarda anlamlı derecede artış göstermiştir. Karbapenemleri hidrolize eden β-laktamazlar (karbapenemazlar) en güçlü β-laktamazlardır. Çalışmamızda, karbapenemaz dirençli olarak sonuçlanan enterik bakterilerin E-test yöntemiyle doğrulanması ve hastane kökenli enfeksiyon tanısı alan olgularda risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı laboratuvarına Ağustos 2016-Ağustos 2017 tarihleri arasında çeşitli kliniklerden gönderilen otomatize sistemi sonucuna göre karbapenem dirençli Enterobacteriaceae ailesi üyesi olduğu saptanan 70 suş dahil edilmiştir. Bu suşlar E-test yöntemi ile MİK değerleri saptanarak EUCAST standartlarına göre duyarlı, orta derecede duyarlı ve dirençli olarak değerlendirildi. Hastane kökenli enfeksiyon tanısı alan hastaların risk faktörlerini değerlendirmek amacıyla daha önceden hazırlanmış olan standart forma demografik veriler kaydedildi. Çalışma sonucunda, 70 hastanın 50'inde (%71.4) izole edilen bakteri hastane kökenli enfeksiyon etkeni olarak kabul edilmiştir. Mikrobiyoloji laboratuvarına gönderilen izolatların kliniklere göre dağılımında, izolatların en sık Anestezi yoğun bakım ünitesinden (YBÜ) gönderildiği görülmüştür. Hem hastane kökenli enfeksiyon hem de kolonizasyon etkeni olarak en sık izole edilen bakteri K. Pneumoniae idi. Otomatize sistem sonucuna göre en yüksek direnç ertapenemde görülmüştür. İmipenem dirençli suşların %68'i, meropenem dirençli suşların %84.3'ü, ertapenem dirençli suşların %84.1'i, kolistin dirençli suşların %87.5'i E-test ile dirençli suşları saptama hususunda korelasyon göstermiştir. Hastane kökenli enfeksiyon tanısı alan hastaların komorbit durumlarınının değerlendirilmesinde, en sık görülen komorbid faktör hipertansiyondu. Çalışmamızda enfeksiyon tanı-tedavi süresince gelişen enfeksiyoz nedenler veya altta yatan diğer tıbbi nedenlere bağlı mortalite %36 oranında izlenmiştir Karbapenemaz dirençli enterik bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar ülkemizde de son yıllarda belirgin bir artış göstermiştir. Bazı temel politikaları uygulayarak, karbapenem direncinin yayılmasının azaltılabileceği düşünülerek hareket edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Enterobacteriaceae; a family of many bacterial genus and species which is frequently isolated as an effect of human infection. Antimicrobial resistance has increased significantly in recent years in hospital patients all over the world. Β-lactamases that hydrolyze carbapenems (carbapenemases) are the strongest β-lactamases. In our study, it was aimed to confirmation of enteric bacteria resulting in carbapenemase resistance by E-test method and evaluate the risk factors in case of hospital acquired infection. The study included 70 strains were identified to be members of the carbapenem resistant Enterobacteriaceae family according to the automated system which were sent to Van Yüzüncü Yıl University Medical Faculty Hospital Medical Microbiology Department from various clinics between August 2016 and August 2017. These strains were evaluated as sensitive, moderately sensitive and resistant according to EUCAST standards by detecting MIC values by E-test method. In order to evaluate the risk factors of hospital-acquired infection, demographic data were recorded in the standard form previously prepared. As a result of study, isolated bacteria in 50 out of 70 patients (71.4%) were accepted hospital-acquired infections. Distribution of isolates sent to the microbiology laboratory according to clinics, isolates were most frequently delivered from the Anesthesia Intensive Care Unit (ICU). K. pneumoniae was the most frequently isolated bacterium as both hospital-acquired infection and colonization factor. According to automatical system result the highest resistance seen in ertapenem. 68% of imipenem resistant strains, 84.3% of meropenem resistant strains, 84.1% of ertapenem resistant strains and 87.5% of colistin resistant strains correlated with detection of resistant strains by E-test. Assessment of comorbid conditions of hospital-acquired infected patients, the most common comorbid factor was hypertension. In our study, mortality due to infectious causes or other underlying medical conditions during infectious diagnosis and treatment was 36%. Infections caused by carbapenemase-resistant enteric bacteria have shown a significant increase in recent years in our country too. By implementing some basic policies, it should be acted with the belief that the spread of carbapenem resistance can be reduced.