Akademik personelin kurumlarını ilişkilendirdikleri örgüt kültürü tipleri
Organizational culture types that academicians associate with their institutions
  1. Tez No: 506912
  2. Yazar: HAKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA KIRANLI GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yükseköğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Özet Amaç: Bu araştırma, Osmangazi Üniversitesi örneğiyle, akademik personelin kurumlarına ilişkin algıladıkları örgüt kültürü tiplerinin, Cameron ve Quinn'in“Rekabetçi Değerler Modeli”nde yer alan 4 çeşit örgüt kültürü tipine göre belirlenmesini amaçlamaktadır. Bu kültür tipleri; klan, adhokrasi, hiyerarşi ve pazar kültürüdür. Yöntem: Araştırmaya Osmangazi Üniversitesinin çeşitli fakülte ve yüksekokullarında görev yapmakta olan 205 akademisyen katılmıştır. Veriler araştırma grubuna uygun olarak hazırlanmış olan Örgüt Kültürü Değerlendirme Ölçeğinin uygulanması ile elde edilmiştir. Veriler istatistik paket yazılımları kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmada elde edilen bulgulara göre akademik personelin kurumlarını en çok ilişkilendirdikleri örgüt kültürü tipi Rekabetçi Değerler Modelinde yer alan hiyerarşi kültürüdür. Katılımcıların demografik özellikleri ile kültür algıları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç ve Öneriler: Araştırma sonucuna göre Osmangazi Üniversitesinde kurallar, istikrar, tahmin edilebilirlik ve sürdürülebilir politikalara sahip olmak önemlidir. Çalışanlar yöneticiler tarafından denetlenmektedir ve yöneticiler iyi birer koordinatör olma eğilimindedirler. Araştırma yalnızca mevcut durumu sorgulamıştır. Başka bir araştırmada tercih edilen kültür tipi araştırılabilir ya da kültür tipi ile iş doyumu ve örgütsel performans gibi konular ilişkilendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Abstract Purpose: This study, considering the sample of Osmangazi University, aims to identify culture types that the academicians perceive in relevant with their institutions according to the 4 types of cultures given in the Competing Values Framework by Cameron and Quinn. These culture types are clan, adhocracy, hierarchy and market cultures. Method: The study includes 205 academicians from different faculties and vocational schools as participants. The data is obtained from Organizational Culture Assessment Instrument (OCAI) that is prepared for the research group in particular. The data are analyzed with statistical software packages. Results: According to the findings obtained in the research, the culture type that academicians associate with their institution most is the hierarchy culture that is presented in Competing Values Framework. There is no significant difference between participants' demographic characteristics and cultural perceptions Conclusion and Suggestions: According to the result of the research, rules, stability, predictability, and sustainable politics are at the forefront in Osmangazi University. Employees are supervised by managers and managers tend to be good co- ordinators. Research has only questioned the present situation. In another investigation, the preferred culture type can be investigated or topics such as job satisfaction and organizational performance may be related to perceived or preferred culture type.