Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan ve olmayan geriatrik bireylerde fonksiyonel inspiratuar kas eğitiminin etkileri
The effects of functional inspiratory muscle training in geriatric individuals with and without chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 506914
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SAVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan ve olmayan geriatrik bireylerde Fonksiyonel inspiratuar kas eğitiminin (İKE) etkilerinin incelenmesiydi. Yöntem: Çalışmaya, KOAH (n= 22) ve KOAH olmayan (n= 23) toplam 45 geriatrik birey dâhil edildi. Katılımcıların pulmoner fonksiyonları (solunum fonksiyon testi), solunum kas kuvveti (Maksimal İnspiratuar ve Ekspiratuar Basınç), semptomları (Modifiye Medical Research Council Dispne Skalası ve KOAH Değerlendirme Testi), egzersiz kapasitesi (Altı Dakika Yürüme Testi ve Altı Dakika Pegboard Ring Testi), dengesi (Berg Denge Ölçeği), postüral kontrolü (portatif bir denge cihazı ile), periferik kas kuvveti (diz ekstansiyon, omuz fleksiyon ve kavrama kuvveti), esnekliği (Sandalyede Otur-Uzan ve Sırt Kaşıma Testi), core stabilizasyon (Pelvik Köprü ve Parsiyel Mekik Çekme Testi), fiziksel aktivite düzeyi (Yaşlılar İçin Fiziksel Aktivite Ölçeği), günlük yaşam aktiviteleri (Milliken GYA Skalası), depresyon düzeyleri (Geriatrik Depresyon Ölçeği) ve yaşam kalitesi (Yaşlılar İçin Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Modülü) değerlendirildi. Her iki gruba da sekiz haftalık Fonksiyonel İKE uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to investigate the effects of functional inspiratory muscle training (IMT) in geriatric individuals with and without chronic obstructive pulmonary disease (COPD). Method: A total of 45 geriatric individuals with COPD (n= 22) and non-COPD (n= 23) were included in the study. Participants' lung function (pulmonary function test), respiratory muscle strength (Maximal Inspiratory and Expiratory Pressure), symptoms (Modified Medical Research Council Dyspnea Scale and COPD Assessment Test), exercise capacity (The Six Minute Walk Test and The 6-Minute Pegboard and Ring Test), balance (Berg Balance Scale), postural control (with a portable balance device), peripheral muscle strength ((knee extension, shoulder flexion and handgrip strength), flexibility (Chair Sit-and-Reach and Back Scratch Test), core stabilization (Pelvic Bridge and Partial Curl –up Test), physical activity level (The Physical Activity Scale for the Elderly), activities of daily living ( The Milliken ADL Scale), depression levels (The Geriatric Depression Scale) and quality of life (World Health Organization Quality of Life Instrument-Older Adults Module) were assessed. Functional IMT in both groups was given eight weeks.