Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi çocuk acil servisine başvuran adli olguların değerlendirilmesi
Trakya University medical faculty hospital evaluation of forensic cases applying to child emergency service
  1. Tez No: 506919
  2. Yazar: OKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NÜKHET ALADAĞ ÇİFTDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne başvuran 0-18 yaş grubundaki adli olguların demografik özelliklerini geliş yakınmalarını, tedavi sonuçlarını ve düzenlenen adli raporları incelemek ve benzer çalışmalarla karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne 2014-2017 tarihleri arasında başvuran 0-18 yaş aralığındaki 505 adli olgu çalışmaya dahil edildi. Adli olguların %46,5'i erkek idi. 0-10 yaş aralığında erkek cinsiyet daha sık iken, 11-18 yaş aralığında kız cinsiyet hakimiyeti mevcuttu. Olguların %54,3'ü ayaktan, %45,7'si sevkli olarak başvuru yapmıştı. Adli olgularda en sık başvuru nedeni %28,3 oranı ile ilaç zehirlenmesi idi. Özkıyım amaçlı ilaç alımı ve koroziv madde alımı diğer sık sebeplerdi. Ölü duhul olarak başvuran 1 olgu vardı. Olguların %24'ü yatarak tedavi edilmişti. En sık yatış verilen hasta grubu özkıyım olguları idi. Düzenlenen adli raporlar incelendiğinde %35,4'ünün hayati tehlike varlığı bildirilmiş iken yüksek oranda (%14,5) hayati tehlikenin bulunup bulunmadığına dair bilgi yoktu. Adli raporlarda saptanan eksikliklere bakıldığında raporların %44,8'inde psikiyatrik muayene ve %18,6'sında rapor saati kısımlarının doldurulmağı farkedildi. Bölgemizde travma dışı adli olguları değerlendirdiğimizde bu çalışmada çocuklarda ilaç zehirlenmelerinin önemli bir sorun olduğu saptanmıştır. Ailelelerin eğitiminin arttırılması ile çocukluk çağı zehirlenmelerinin ve kazalarının (koroziv madde, elektrik çarpması gibi) azaltılabileceği bir gerçektir. Hekimlerin adli rapor düzenlerken eksikliklerinin olduğu ve gereksiz yere geçici rapor yazdıkları hayati tehlike varlığını olması gerekenden fazla bildirdikleri açıktır. Kliniğimizde adli rapor eğitiminin daha standardize hale getirilerek verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the demographical properties, complaints during admission, outcome of treatment and forensic reports of forensic cases between the age of 0-18 years who admitted to Trakya University Pediatric Emergency Service to previous similar studies. Five hundred five forensic cases between the age 0-18 years who admitted to Trakya University Pediatric Emergency Service between 2014-2017 were included in the study. Of these 46,5% were male. Male gender was found to be more common between the age of 0-10 years as oppsosed to 11-18 years, which were mostly female. 54,3% of the cases admitted primarily to our emergency service as the remaining 45,7% were transferred from another medical center. Most common cause of admission was drug intoxication with 28,3%. Drug abuse for suicidal purposes and corrosive substance intake were also common. One case was considered as exitus during admission. %24 of the cases received inpatient treatment. Of these, suicide cases were the most common. Forensic case reports; when analyzed, were found to report life-threatening situations in 35,4% of the cases whereas the percentage of reports that included no information about whether the situation was life-threatening or not, were as high as 14,5%. Other short-comings of our forensic reports included the abscence of psychiatric evaluation (44,8%) and the abscence of report time (18,6%). In this study we evaluated forensic cases of known causes other than traumatic emergencies in our region and found that drug intoxication was an important problem. With the education of parents the number of childhood intoxication cases and accidents (corosive substance intake, electric shock injury) can be reduced. It is also clear that physicians have short-comings considering the preparation of a forensic case report and the number of unnecessary tempoarary reports are high as also the percentage of mistakenly reported life threatening cases. In our clinic we concluded that a more standardized forensic education is needed.