Trakya Üniversitesi Çocuk Acil Servisine 2008-2011 arasında başvuran zehirlenme olgularının retrospektif incelenmesi
Retrospective evaluation of poisoning cases admitted to The Pediatric Emergency Unit of Trakya University between 2008 and 2011
  1. Tez No: 310002
  2. Yazar: MELEK İPEK KIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLFET VATANSEVER ÖZBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son yıllarda değişen hasta profili nedeni ile; Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisi`ne 1 Ocak 2008?30 Mayıs 2011 tarihleri arasında başvuran zehirlenme olgularının epidemiyolojik ve klinik özelliklerini değerlendirmek amacıyla; yaşları 35 gün?18 yaş arasında değişen (ortalama 6,43±4,6 yıl) 583 zehirlenme olgusu geriye dönük olarak değerlendirildi. Zehirlenme vakalarının dosya kayıtları incelenerek; yaş, cinsiyet, zehirlenme orjini, alınan madde tipi, ilaç tipi, geliş saati, geliş ayı, geliş yılı, geliş şikayeti, izlem yeri, izlem süresi gibi özellikleri kaydedildi. Zehirlenme vakalarının tüm acil başvurularına oranı %2,2, %44,1'i erkek, % 55,9' u kız ve kız/erkek oranı 1.2/1 idi. Vakalarımız 0-9 yaş (445 vaka: %76,3) ve 10-18 yaş (138 vaka: %23,7) olmak üzere gruplandırıldı. Zehirlenmeler en sık yaz ve ilkbahar mevsimlerinde meydana geldi. En sık zehirlenme etkeninin ilaçlar, ikinci sıklıkta ise kostik-korozif maddelerdi. İlaçlar arasında en sık etkenler analjezik ve antipiretiklerdi. Kaza sonucu oluşan zehirlenmeler (%83) en sıktı, bunları özkıyım amacıyla (%17) meydana gelenler zehirlenmeler takip etmekteydi. 0-9 yaş grubunda %98,4 ile zehirlenme kaza sonucu, 10-18 yaş grubunda %66,7 ile özkıyım amaçlı zehirlenmeler en sıktı. Ölüm oranı %0,2 idi. Yapmış olduğumuz bu çalışmada; adolesan yaş grubunun acil servisimize kabul edilmesi ile birlikte, genel hasta popülasyonumuzun değiştiği ve beraberinde zehirlenme etkenlerinin farklılaştığı gözlenmiştir. Ünitemizde 0-18 yaş grubunun bakılmaya başlamasıyla, bölgemizde görülen çocukluk çağı zehirlenmelerinin epidemiyolojik ve klinik özelliklerinin daha doğru bir şekilde yansıtılması ve koruyucu önlemlerin alınmasında bu çalışmanın yol gösterebileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Because of the changing patient profile in recent years, to assess the epidemiologic and clinical characteristics of patients who were admitted with poisoning to The Pediatric Emergency Unit of Trakya University Medical Hospital, we retrospectively reviewed 583 poisoning cases whose ages varied from 35 days to 17 years old. We recorded the age, gender, type of consumed agent, type of treatment, the time, month and year of presentation, symptoms on presentation, time and location of observation according to patient charts. Out of all emergency service applications, 2,2% were due to poisoning. 44,1% of cases were male, and 55,9% were female and the female/ male ratio was 1.2/ 1. Cases were classified into two groups as 0-9 years (445 children 76,3%) and 9-18 years (138 children: %23,7) old groups. Poisoning was more frequently encountered in summer and spring. The most common agents responsible for poisoning were drugs and costic-corosive substances, among drugs analgesics and antipyretics took first place. Accidental poisonings were most common (83%) and followed by suicidal poisonings (7%). The most common reasons for poisoning in the 0-9 age group was accidental poisoning with a rate of 98,4%, whereas in the 9-18 age group it was suicidal poisoning with the rate of 66,7%. The total death rate was 0,2%.This study shows that; after the admittance of adolescent age group to pediatric emergency unit, our general patient population has changed and consequently the poisoning agents changed. We suggest that data provided by this study can help to clarify the chanching epidemiologic and clinical characteristics of childhood poisonings after admittance of 0-18 age group to our emergency unit and take precautions more easily.