Yükseköğretimin kalitesini etkileyen faktörler
Factors affecting quality of higher education
  1. Tez No: 506958
  2. Yazar: BEKİR BURAK SOYER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA KIRANLI GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yükseköğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde öğrenim gören lisans öğrencilerinin üniversitelerine ilişkin sahip oldukları memnuniyet düzeylerinin tespiti ve bu düzeyin üniversitenin sunmuş olduğu hizmet kalitesi bağlamında çeşitli değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırma, nicel bir çalışma olarak betimsel tarama modeli çerçevesinde tasarlanmış olup araştırma evreni 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler ışığında öğrencilerin öğrenim gördükleri üniversitelerine ilişkin genel memnuniyet düzeylerinin ve sunulan hizmet kalitesine dair düşüncelerinin orta seviyede olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the level of satisfaction of undergraduate students studying at Eskişehir Osmangazi University and reveal that it differs or not within the context of service quality provided by the university in terms of various variables. In this research, descriptive survey model is carried out within the scope of quantitative research methods. The sample of this research consists of undergraduate students, selected by simple random sampling method, in Eskişehir Osmangazi University for the spring semester of the 2017-2018 academic year. The results of the study indicate that the students are moderate on the level of satisfaction with their university.