Gazali'de din-felsefe ilişkisi
Religion – philosophy relation according to Gazali
- Tez No: 506965
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM SARIKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk-İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez Gazali'nin din – felsefe ilişkisi konusundaki düşüncelerini ortaya koymak amacıyla yazılmıştır. Düşünürün bu konudaki eserleri incelenip ortaya koymuş olduğu düşünceler ile onun İslâm felsefesine olan etkileri açıklanmak istenmiştir. Gazali'nin yaptığı çalışmalara bakıldığında onun için önemli olan kesin bilgiye ulaşmaktır. Kesin bilgiye ulaşmanın yollarını araştırmıştır. Bu araştırması sonucunda tasavvufun hakikatin bilgisine ulaştıracağında karar kılmıştır. Bu nedenle onun düşünce hayatında tasavvufun önemli bir yeri vardır. Gazali, akıl ile imanın uyumu konusunda araştırmalar yapıyor. Ancak ona göre akıl ve imanın uyum içinde olması söz konusu değildir. Gazali, bu nedenle Yunan felsefesinden etkilenen İslâm düşünürlerinin görüşlerini eleştirmiştir. Çünkü onların düşüncelerinin belli bir dayanağı yoktur. Onlar felsefî akıl ile İslâm'ın öğretilerini birleştirmeyi amaçlamışlardır. Filozofların bu düşündüklerinin imkânsız olduğunu savunuyor ve onları tutarsız olmakla suçluyor. Gazali'nin Yunan felsefesinden etkilenen filozoflara verdiği tepkiler İslâm felsefesinde önemli yere sahiptir. Onun felsefesindeki en önemli kavramlar hakikat, din, akıl, Allah ve tasavvuftur. Bu kavramlar üzerinden felsefesini şekillendiriyor. Çeşitli eserlerinde bu kavramları ayrıntılarıyla ele almıştır. Bu konudaki görüşleri de İslâm felsefesinde büyük etkilere neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Present thesis has been written to reveal the thoughts of Gazali regarding religion-philosophy relation. It is aimed to examine the works of the philosopher on this subject and explain the ideas he revealed as well as their effect on Islamic Philosophy. Examining the works done by Gazali, what is important for him is to reach the exact information. He has searched for a way to reach the exact information. He has decided after this searching that Sufism will allow reaching to the information of truth. For this reason, Sufism has a significant place in this life of thought. Gazali has made research about the harmony of wisdom and faith. However, he believes it is not possible for wisdom and faith to be in harmony. For this reason, Gazali has criticized the ideas of Islamic philosophers, who have been effected by the Greek philosophy. Because, their thoughts did not have any specific basis. They aimed to combine philosophic wisdom with Islamic discipline. He argues that these thoughts of the philosophers are impossible and he accuses them of being inconsistent. Gazali's reaction to the philosophers, who have been affected by the Greek philosophy, has a significant place among Islamic philosophy. In his philosophy, the most important concepts are the truth, religion, wisdom, God and Sufism. He shapes his philosophy through these concepts. He has discussed these concepts in his various works in detail and his ideas on this subject have caused great effects on Islamic philosophy.