1945-1960 arası Türk siyasi ve düşünce hayatında Rusya Türkleri olgusu
Russian Turks in Turkish political and intellecetual life between the period of 1945-1960
- Tez No: 506984
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 463
Özet
19. yüzyıl ilk önce Osmanlı Türklerinde, hemen sonrasında ise Rusya Türkleri arasında“Türkçülük bilincinin”ortaya çıkmaya başladığı dönemdir. Her iki aydınlanmanın münevverleri bu şuur dönemini ortak geçmişleri, dil ve kültür öğeleri ile birlikte kurgulamışlardır. Cumhuriyet Döneminde dış Türkler olgusu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin güvenlikçi dış politik anlayışı içerisinde kalmış, Türk milliyetçiliğinin tarihi ve talihine bağlı gelişmiştir. Zira bu olgu Türk milliyetçiliğinin nüvesinden doğmuş ve her dönem Türk milliyetçiliği için ilgi, mücadele ve ideal alanlarının başında gelmiştir. Atatürk Dönemi'nden sonra tek parti iktidarı zamanında bu konu II. Dünya Savaşı'nın dengeleri ile şekillenmiştir. 1945-1960 arasında ise yine bir devlet stratejisinden ziyade kültür ve dil birlikteliği konusundaki bu miras yine milliyetçi cenah ve Türkiye'de yaşayan Rusya Türkleri tarafından korunmaya çalışılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin Rusya Türklerine karşı belli belirsiz, Rusya'yı ürkütmeme gayretli siyaseti ve bu siyasetin neredeyse kamuoyuna hiç yansımayan tesiri, dönemin karakteristiklerindendir. Rusya Türkleri olgusunun bu dönem değer kazandığı alanlardan birisi Sovyetlere karşı Amerika tarafından tüm dünyada yürütülen komünizm ile mücadele sürecidir. Ayrıca gerek iç siyasal dengeler gerekse Amerika'nın jeostratejik planları dış Türklere karşı devletin resmi bir politika oluşturmasını engellemiştir. Bu dönemin en temel ikilemi, milli kurtuluş mücadelesi verirken ve Lozan, Montrö gibi uluslararası konularda en büyük müttefiki olan Sovyetler Birliği'nin savaş sonrasında Türkiye'nin en ciddi güvenlik sorunu hâline gelmiş olması durumudur. Bu dönemin Rusya Türkleri açısından en sürprizli süreci ise Amerikalıların Almanya-Münih üzerinden Sovyetler Birliğine karşı, Rusya Türkleri vasıtasıyla yürüttükleri soğuk savaş stratejisidir.
Özet (Çeviri)
19th century is the period during which“the awareness of Turkism”began to emerge initially among Ottoman Turks and immediately afterwards among Russian Turks. The intellectuals of both of these enlightenments built this consciousness period together with their common background, linguistic and cultural elements. The Foreign Turks phenomenon during the Republican Era remained within the framework of supporting safe foreign policy of the State of the Republic of Turkey and flourished in accordance with the history and fate of Turkish Nationalism, for this phenomenon came out of the core of Turkish Nationalism and took the lead every time in terms of concern, struggle and ideal aspects for Turkish Nationalism. This issue was shaped according to the balances of World War II during the one-party rule after the term of Ataturk. Between 1945 and 1960, this heritage, which was related to language and culture association rather than being a government strategy, was tried to be protected by nationalists and Russian Turks living in Turkey. The uncertain policy of the Republic of Turkey towards Russian Turks aiming not to scare Russia and its influence which was almost never reflected upon public opinion are the characteristics of the period. One of the areas in which Russian Turks phenomenon gained importance was the struggle period against Communism, which was carried out by America against Soviet Russia throughout the world. Moreover, both internal political balances and geostrategic plans of America prevented the state from creating a formal policy towards Foreign Turks. While Turkey was having national liberation struggle on the one hand, the most fundamental controversy of this period was the fact that the Soviet Union, which was the biggest allied for the international issues, including Lausanne and Montreux, became the most serious security problem of Turkey after the war. The most surprising process of this period for Russian Turks was the cold war strategy carried out by Americans over Germany/Munich against the Soviet Union by means of Russian Turks.