Medial gonartrozu olan varus dizlerde proksimal tibial biplanar açık kama osteotomisi
Proximal tibial biplanar retrotubercle open wedge osteotomy in varus knees with medial gonarthrosis
  1. Tez No: 507036
  2. Yazar: İSMAİL TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ESENKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı varus gonartrozunun cerrahi tedavisinde uyguladığımız proksimal tibia medial biplanar retrotüberkül açık kama osteotomi tekniğinin erken dönem sonuçlarını değerlendirmek ve literatür ile kıyaslamaktır. Hastalar ve Yöntem Bu amaç doğrultusunda Mart 2009 - Ocak 2013 tarihleri arasında varus dizilimine sahip medial gonartrozu bulunan 22 hastanın 23 dizine uygulanan proksimal tibia medial biplanar retrotüberkül açık kama osteotomi sonuçlarını incelendi. Bulgular Hastaların 20' si kadın, 2 si erkekti. Hastaların ameliyat esnasındaki yaş ortalamaları 56.24, beden kitle indeksleri ortalama 31.95, ameliyat öncesi ortalama Hospital for Special Surgery (HSS) skoru 68.7 idi. Ameliyat öncesi ortalama femorotibial anatomik aks açısı 186.39°, ortalama Insall-Salvatti indeks değeri 1.04 idi. Hastaların ortalama takip süresi 30.19 aydır. Son takiplerinde HSS skoru ortalama 86.48, femorotibial anatomik aks açısı 175°, Insall-Salvatti indeks değeri 1.06 idi. Hastaların ameliyat öncesi ve son kontrollerindeki HSS skoru ve femorotibial anatomik aks açısında istatistiksel olarak anlamlı düzelme mevcutken, Insall-Salvatti indeks değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Bir hastada fatal olmayan pulmoner emboli, bir hastada cerrahiden bir yıl sonra gelişen derin ven trombüsü, iki hastada geçici duysal sinir hasarı, bir hastada rabdomyoliz ve bir hastada da düzeltme derecesinde kayıp (nüks) gelişti. Çıkarımlar Çalışmamıza göre; proksimal tibia medial biplanar retrotüberkül osteotomisi ile varus gonartrozlu hastalarda, frontal plan ve sagittal plan deformiteleri düzeltilebildiği gibi patellar tendon boyu da sabit bırakılarak patellofemoral sorunların önüne geçilebilmekte ve iyi klinik sonuçlar elde edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim The aim of this study is to evaluate the early results of the proximal medial tibial biplanar retrotubercle open wedge osteotomy technique applied in varus gonarthrosis and compare the results with the literature. Patients and Methods Accordingly, the results of proximal medial tibial biplanar retrotubercle open wedge osteotomy between March 2009 and January 2013, which has been applied to 23 knees of 22 patients who had varus malalignment, have been examined. Results 20 of the patients are women and 2 of them are men. The average age of the patients was 56.24 and body mass index was 31.95. The pre-operative HSS Score was 68.7. The average pre-operative femorotibial anatomic ax angle was 186.39° and average insall-salvatti index value was 1.04. The average follow-up of the patients is 30.19 months. According to the last follow-ups the average HSS score was 86.48, femorotibial anatomic ax angle was 175° and the Insall-Salvatti index value was 1.06. While there was statistically significant recovery in HSS scores and femorotibial anatomic ax angle according to the last follow-ups and pre-operative follow-ups, no statistically significant differences between the values has been detected. Complications included one non-fatal pulmonary emboli, one deep venous thrombosis, one recurrence of varus deformation, one rabdomyolysis and two temporary sensory nerve deficit. Conclusion As regards to our study, by applying proximal tibial medial biplanar retrotubercle open wedge osteotomy to patients with varus gonarthrose, frontal plan and sagittal plan deformities can be corrected as well as preventing the patellofemoral problems by not making changes in the patellar tendon length, thus good clinical results can be obtained.