Periton diyalizi ve hemodiyaliz hastalarında mannoz bağlayıcı lektin serum düzeyinin peritonit ve kateter enfeksiyonuna etkisi
The effect of mannose binding serum levels on dialysis related peritonitis and catheter related bacteremia
- Tez No: 507050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TORUN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Mannoz bağlayıcı lektin (MBL), opsonizasyon ve kompleman aktivasyonu aracılığı ile doğal immuniteye katkıda bulunmaktadır. MBL eksikliği bazı enfeksiyöz ve otoimmün hastalıklarla ilişkilidir. Çalışmamızda, kronik periton diyalizi (PD) hastaları ve vasküler giriş yolu olarak tünelli kateter kullanılan hemodiyaliz hastalarında fonksiyonel MBL eksikliğinin enfeksiyon gelişimi ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kronik PD programındaki 51 hasta ve tünelli/kaflı kateter kullanılarak kronik hemodiyaliz (HD) programına devam eden 31 hasta olmak üzere toplam 82 hasta dahil edildi. Bu gruplara 35 sağlıklı kontrol ilave edildi. Hasta ve kontrollerin serum örneklerinde Elisa yöntemi uygulanarak MBL seviyesi ölçüldü. Serum MBL düzeyi ve fonksiyonel MBL eksikliği ile peritonit ve tünelli kateter enfeksiyonu arasındaki ilişki araştırıldı. Bulgular: Serum MBL düzeyi ortalama değeri PD grubunda 2536,5 ng/ml, HD grubunda 2088,7 ng/ml ve sağlıklı kontrol grubunda 1924 ng/ml olarak bulundu. Gruplar arasında; serum MBL düzeyi yönünden farklılık yoktu. PD grubunda serum MBL düzeyi ile peritonit sayısı arasında negatif korelasyon mevcuttu (p=0,019). PD grubunda yıllık peritonit insidansı yüksek olan (>0,67 episod/yıl) olguların ortalama MBL değeri, diğer olgulardan daha düşük olsa da, fonksiyonel MBL eksikliği açısından anlamlı fark bulunmadı. Merkezimizin tünelli kateter ilişkili bakeriyemi sürveyansı; 1000 kateter günü başına 2,07 episod olarak saptandı. HD grubunda kateter enfeksiyonuyla MBL serum düzeyi ve MBL eksikliği arasında ilişki yoktu. Sonuç: Kliniğimizde PD ve HD gruplarında MBL eksikliği ile enfeksiyon sıklığı arasında anlamlı bir ilişki saptamadık. Ancak kronik PD olgularında serum MBL düzeyi ile peritonit sayısı arasında negatif korelasyon mevcuttu. Çalışmaya dahil edilen hasta sayısının artırılması, MBL eksikliğinin diyaliz ilişkili peritonit üzerindeki potansiyel etkisini ortaya çıkarabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Mannose binding lectin (MBL) takes part in innate immunity throug opsonisation and complement activation. MBL deficiency is associated with some infections and autoimmune disorders. This study focused on functional MBL deficiency and its effect on risk of dialysis related peritonitis and tunneled/cuffed catheter related bacteremia in patients with end stage renal disease. Material and Method: 51 patients on chronic peritoneal dialysis (PD) program and 31 patients under maintenance hemodialysis (HD) who had tunneled/cuffed hemodialysis catheters as vasculer access (total 82) were included in this study. Serum MBL level measurements were performed by Elisa technique. Results: The mean value for serum MBL level in patient groups PD and HD and healthy controls were 2536,5 ng/ml, 2088,7 ng/ml 1924 ng/ml respectively. Difference of serum MBL level was not significant among groups. Serum MBL value was negatively correlated to the number of peritonitis episodes in PD group (p=0,019). MBL deficiency was not associated with high incidence of peritonitis (>0,67 episodes/year) in peritoneal dialysis patients. The surveillance of catheter associated blood stream infection for tunneled/cuffed hemodialysis catheters in our center was 2,07 episodes/1000 catheter days. An association with functional MBL deficiency and incidence of catheter related bacteremia was not observed. Conclusion: MBL deficiency was not associated with high incidence of dialysis related peritonitis and catheter related bacteremia amongs patients in our center. On the other hand serum MBL value was negatively correlated to the number of peritonitis episodes in PD group. New studies with greather sample size might indicate the potential effect of MBL deficiency on dialysis related peritonitis.