Dynamic integral sliding mode control of an electromechanical system
- Tez No: 507061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada bir elektromekanik sistemin hızını kontrol edebilmek için yeni bir kontrol metodu olan dinamik integral kayan kipli kontrol metodu geliştirildi. Dinamik integral kayan kipli kontrol yöntemi, geleneksel kayan kipli kontrol yönteminin özelliklerini iyileştirmek ve geleneksel kayan kipli kontrolün en büyük sıkıntılarından biri olan çatırdama problemini ortadan kaldırmak için önerildi. Sistemin kararlılığı Lyapunov kararlılık teoremi ile sağlandı. Dinamik kayan kipli kontrol ve geleneksel kayan kipli kontrol gerçek zamanlı sistem üzerine uygulanmış, %20 ve %80 parametre belirsizlikleri altında sistemin başarısı kıyaslanmıştır. Dinamik kayan kipli kontrol parametre değişimlerine karşı geleneksel kayan kipli kontrolden çok daha fazla gürbüzdür.
Özet (Çeviri)
In this study, a new dynamic integral sliding mode control is put forward to control the speed of an electromechanical system. The dynamic integral sliding mode control is proposed to make sliding mode control aspects better and remove undesirable chattering effects. Lyapunov stability theorem is applied to guarantee the system's stability. The output speed, the sliding surface, and the control input of the electromechanical system for the controllers are examined. The simulation and experimental results obtained from the conventional sliding mode control are compared with the simulation and experimental results of the proposed dynamic integral sliding mode control under none, 20% and 80% of parameter uncertainty. The dynamic integral sliding mode control is much more robust than the conventional sliding mode control with respect to parameter variations.